Viete, že až štvrtina úrazov sa stáva doma?

Azda pre každého z nás je domov symbolom pohody a bezpečia. Platí to však aj o detských úrazoch? Vedeli ste, že až štvrtina úrazov detí sa stane práve v domácnosti?

Ako tomu zabrániť? A je vôbec potrebné zabezpečiť celú domácnosť tak, aby sa nestal vôbec žiaden úraz? Názory môžu byť rôzne. V každom prípade by malo mať dieťa svoju voľnosť na hranie a objavovanie. Ak ! „zabezpečíte“ celú domácnosť tak, že sa dieťa vlastne nebude mať kde hrať, v budúcnosti sa to odrazí na jeho správaní a kreativite.

Napriek tomu by sme si však mali dať pozor na niekoľko najnebezpečnejších miest v domácnosti.

Najviac úrazov hrozí v kuchyni

Kuchyňa je miestom, kde sa môže prihodiť najviac úrazov, resp. najviac tých najnebezpečnejších. Deti vám chcú často zo všetkým „pomáhať“ a napodobňovať vás pri práci. Preto si treba dávať pozor hlavne pri varení, aby sa nestalo, že dieťa na seba prevrhne hrniec s horúcim obsahom. Odporúčaním napríklad môže byť to, aby ste rukoväte a uchá hrncov natáčali k stene alebo k stredu sporáku. Prípadne varte prioritne na zadných platničkách sporáka.

Ďalšou hrozbou sú nože, sekáčiky a nožnice na mäso. Priznajte sa, koľkokrát ste nechali tieto veci na kraji kuchynskej dosky? Čo robia malé, resp. nízke deti najčastejšie? – začnú šmátrať rukami po okraji dosky a šup a dôjde k najhoršiemu. A pritom stačí len vždy posunúť nôž ďalej od kraja.

Ak máte v kuchyni trochu miesta naviac (viem, že vždy ho je málo), skúste porozmýšľať nad tým, či by ste niekde v kúte vedeli umiestniť detskú kuchynku – budete mať tak istotu, že dieťa varí svojej kuchyni a ono bude mať zároveň pocit, že varí s vami.

Kúpelňa

Ďalšie miesto, kde hrozia nebezpečné úrazy. Hlavne ak nechávate väčšie deti samé vo vani. Deti skúšajú a skúšajú. Pritom stačí okamih, kedy sa môže dieťa pošmyknúť, buchnúť si hlavu o hranu vane alebo vodovod a je to. Okrem toho, že budete prítomní v kúpeľni pri kúpaní je možnosť dať deťom ešte nejaké drobné zábavky do vody.

Môžete im vyrobiť napríklad udicu a rybičky na magnet. Prípadne im dajte do vane ešte dierkovaný kôš na prádlo a povedzte im, že to budú mať ako loďku, z ktorej nebudú môcť vystúpiť. Pri ďalšom kúpaní sa zase môžu hrať napríklad na pirátov a budú kôš na prádlo môže slúžiť ako pozorovací kôš. Alebo im môžete vyrobiť “žraloka”, ktorý bude okolo ich loďky plávať.

Elektrika a spotrebiče

Určite nemusím pripomínať, akú galibu a nepríjemnosti dokáže narobiť elektrika alebo predlžovačka zapojená do zásuvky. Deti budú samozrejme najviac fascinovať tie dierky a červený prepínač. Preto si vždy dajte záležať na tom, aby ste mali tieto zariadenia pod kontrolou a bezpečne na mieste. Rovnako plastové záslepky alebo bezpečnostné zásuvky sú vždy menšou investíciou ako „škody“ na zdraví vášho dieťaťa.

Schody, bazény, nebezpečné rastliny, rebríky

Samozrejme, nie je možné zabezpečiť celý dom a jeho okolie úplne k dokonalosti. Na druhej strane úrazy patria k detstvu. Keď si dieťa buchne hlavu, rýchlejšie si pre budúcnosť zapamätá – „aha, keď som robil toto, buchol som si pri tom hlavu”.

Môžete však úrazom (hlavne tým zbytočným až tragickým predchádzať) – ak máte poschodový dom a v ňom schody, treba malé deti čo najskôr naučiť chodiť po schodoch. Samozrejme sa to dá riešiť aj bráničkou na hornom poschodí (ale čo keď ju raz zabudnete zavrieť?).

K domu rovnako patrí rebrík – je to fascinujúca vec pre deti – chodiť hore a dole a dole a hore, tam a späť. Opäť je najlepšie deti naučiť chodiť po rebríku správne, ukázať im, ako si ho treba správne upevniť, aby bol stabilný. Prípadne mať zabezpečený rebrík tak, že sa k nemu deti nedostanú, napríklad zavesený horizontálne na hákoch (rebrík je ťažký a dieťa ho samo nezdvihne).

Samostatnou kapitolou sú aj bazény, hlavne počas leta, kedy sú viac dní naplnené vodou. Opäť platí, že najlepšie je dieťa naučiť čo najskôr plávať, prípadne vždy keď nie ste pri bazéne, tak ho prekryť pevnou zástenou.

Nezabúdajte ani na rôzne rastliny, ktoré máte v záhrade – deti radi koštujú – a nie všetko v záhrade je jedlé – často používame rôzne hnojivá a substráty. Tieto majte určite vždy uložené v zamykacích skriniach, prípadne vysoko na poličkách.

Opatrnosti nikdy nie je dosť, netreba ju však preháňať. Pamätajte, že dieťa potrebuje pohyb a potrebuje objavovať a skúšať. Vytvorte im preto na to priestor.