Letom svetom s dieťaťom…

Začalo leto, teploty sa ustálili niekde pri tridsiatke a všetci už tak akosi podvedome uvažujeme nad dovolenkou. U niekoho je to rozhodnutie last minute, u niekoho ako ja to bolo už pol roka dopredu jasné a letenky kúpené v januári. Ale tentokrát budeme hovoriť o dovolenke s dieťaťom, ktorá je diamtrálne iná ako tá, keď sme boli single, či len vo dvojici. Je náročnejšia, ale pokúsila som sa vám pripraviť prierez toho, čo je treba vedieť a vybaviť, aby ste si ju mohli čo najviac užiť.

Prvýkrát letíme

Kedy je ideálne prvýkrát letieť s dieťaťom? To bola azda jedna z mojich prvých otázok na pediatričku ešte keď som bola tehotná. “Počkajte, kým bude mať dieťa aspoň rok.” “Tak veľa?” pomyslela som si. Úplne bežne som stretávala mamičky s deťmi, ktoré mali na rukách podstatne mladšie deti.

Lenže pre takto maličké deti je lietanie úplne nevhodné kvôli tlakovým zmenám v lietadle. Tlakovými výkyvmi trpí hlavne stredné ucho. V detskom veku je aj Eustachova trubica príliš úzka a nemusí pracovať správne. V prípade, že dieťa pred letom prekonalo ešte nejaký infekt, môže byť navyše aj upchatá. Je to práve Eustachova trubica, ktorá vyrovnáva tlak vzduchu v ušiach napríklad pri prehĺtaní alebo zívaní. Najviac nerovnosť tlaku cítiť pri vzlietaní a pristávaní, kedy nevyrovnaný tlak tlačí na detský bubienok a spôsobuje mu bolesť. Každý pediater Vám môže povedať niečo iné, ale väčšina sa zhodne, že do troch mesiacov s dieťaťom určite neleťte.

Let s malým dieťaťom (do jedného roka) spôsobuje aj ďalšie nevýhody ako veľa potrebných krémikov, autosedačku, plienky, nádobky na pitie, papania, ktoré musíte starostlivo podľa letiskových smerníc pobaliť. A to nehovorím, koľko vecí je potrebných zbaliť celkovo, nie len na palubu. Vo všeobecnosti teda platí, čím staršie dieťa, tým jednoduchšie to s ním počas letu bude.

Dĺžka prvého letu sa odporúča čo najkratšia možná a nemala by presiahnuť tri hodiny. Aby sme znížili tlak na bubienky počas letu, odporúča sa dať deťom počas vzletu a pristátia piť. U starších dobre zafunguje aj žuvačka.

Ak letíme za exotikou…

“Nechoď od zahraničia s dieťaťom, ktoré nie je riadne zaočkované. Ide hlavne o povinné očkovania. Jednak pokles očkovaní prinavrátil výskyt niektorých chorôb a migračná kríza so sebou taktiež priniesla isté zdravotné riziká.” takto znela rada od pediatričky, keď som sa jej pýtala na zahraničnú dovolenku s dieťaťom. Ale nejde len o povinné očkovania. Sú destinácie, kde potrebujete svoje očkovania rozšíriť, a bez ktorých sa do nich neodporúča vycestovať. Ak vás niečo takéto čaká, tak najneskôr 6 až 8 týždňov pred odchodom by ste mali kontaktovať jedno zo špecializovaných pracovísk, kde vám aj vášmu dieťaťu zostavia individuálny očkovací plán. Zrealizujú vám tam samotné očkovania a vydajú aj medzinárodný očkovací preukaz, ak je to potrebné. Tieto pracoviská nájdete v: Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Martine, Nitre, Prievidzi a Žiline.

Pred takotou dovolenkou je ale vždy najlepšie ako prvé navštíviť svojho a detského lekára, ktorý dobre pozná zdravotný stav dieťaťa a vie vám následne poradiť, kam a ako ďalej.
Základom ale je, aby ste mali dieťa zaočkované proti: záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne. Pred návštevou niektorých krajín môžete potrebovať očkovanie proti žltej zimnici či meningokokom.

V skratke:
1. skontrolujte očkovací preukaz a prezrite si, ktoré očkovania má dieťa za sebou
2. zistite, ktoré očkovania ešte bude potrebovať v danej krajine
3. očkovanie ideálne riešte 6 -7 mesiacov dopredu, minimálne však 2 mesiace pred odchodom

Imunitný systém dieťaťa na dovolenke môžu oslabiť:

  • nové prostredie a s ním spojené iné klimatické podmienky, iná kuchyňa a stravovacie návyky, iné mikroorganizmy
  • kontakt s ľuďmi, uzatvorené priestory v lietadle a iných hromadných prepravných prostriedkoch, iné hygienické štandardy krajiny, iná náchylnosť, respektíve vnímavosť na infekcie
  • zvýšená fyzická námaha, ktorú bežne doma nevykonáva ako je splavovanie, plávanie, turistika či nadmerné opaľovanie
  • únava spojená s prepravou na destináciu, nedostatok spánku, rôzne presuny z miesta na miesto

Čo všetko by mala ideálne obsahovať detská lekárnička, keď sme na cestách?

  • v prvom rade by sme nemali zabudnúť na lieky, ktoré pravidelne dieťa užíva alebo má predpísané
  • dezinfekčný prostriedok (vlhčené utierky alebo dezinfekčný cestovný gél)
  • lieky proti horúčke a bolesti
  • krém na zapareniny
  • liek proti hnačke, zápche, nevoľnosti
  • rehydratačný roztok
  • repelent
  • lieky na alergiu, antialergický krém či kvapky (pri uštipnutí hmyzom)
  • opaľovací prostriedok, sprej na spálenú pokožku
  • kvapky do nosa, očí
  • náplpasti, obväz, teplomer, pinzetu, nožničky

Zopár praktických rád

  • dbajte na čistotu vody, vždy je najlepšie spoliehať sa na balenú vodu v originál fľašiach, aj ľad do nápojov sa odporúča robiť z nej
  • pokiaľ ste už vo “väčšej divočine”, tak z balenej vody je vhodné pripraviť si aj čaj, kávu či si ňou umývať zuby
  • dostatočná tepelná úprava potravín, vyhýbať sa surovým rybám, mäsu, vajcia radšej natvrdo, mlieko a mliečne výrobky uprednostniť pasterizované
  • bezpečnosť potravín – umyté ovocie a zelenina v zdravotne nezávadnej vode, prípadne ošúpané
  • čistota vody – nepite vodu z prírodných prameňov, fontán, studní, v niektorých prípadoch ani z kohútika, z takýchto vodných zdrojov nepripravuje ani nápoje ani ľad
  • zdravé kúpanie a opaľovanie – klobúčik, šiltovka, opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom 50, slnečné okuliare a dostatok tekutín vám a vášmu dieťaťu pomôžu predísť úpalu. Začnite sa slniť postupne, aby ste predišli spáleniu pokožky, ktorú majú deti obzvlášť citlivú. Najslinejšie slnko je medzi 11. a 15. hodinou, a preto je potrebné sa mu vyvarovať. Dbajte na sústavný prísun tekutín. Kúpte sa len v priestoroch na to určených a vyhýbajte sa namáčaniu v neznámych vodách.
  • chráňte sa pred hmyzom – hmyz je prenášačom rôznych ochorení a nie je potrebné ho podceňovať. Používajte repelenty, moskytiéry na postieľky či kočíky a používajte bavlnené oblečenie, ktoré dobre saje pot. V oblastiach, kde je výskyt malárie sa odporúča nosiť oblečenie s dlhými rukávmi a dlhé nohavice. Obzvlášť za súmraku.

A ešte jeden tip na záver

Ak máte živé dieťa ako ja, ktoré má tendencie si odbehnúť pozrieť bližšie, čo ho práve zaujalo, zabezpečte mu identifikačný náramok. Je možné ho úplne personalizovať a sprístupniť tie najdôležitejšie informácie ako: meno, vek, krajina odkiaľ pochádza, telefonický kontakt na mamu či tatina, prípadne doplniť o krvnú skupinu alebo alergie. Ľudia, ktorí ho nájdu to rozhodne ocenia a urýchli sa tým aj čas prinavrátenia zabehlíka späť k vám pod ochranné krídla.