Nebezpečenstvo plochých nôh u detí

Minulý rok na jeseň sa mesto Piešťany v spolupráci s nemocnicou rozhodlo, že zrealizujú Projekt diagnostiky plochej nohy. Jeho hlavným cieľom bola včasná diagnostika v rannom štádiu detí, aby sa predošlo neskorším operáciám či iným zdravotným ťažkostiam. Dieťa bolo možné zapísať na zoznam a neskôr bolo vyšetrené. Ak ste však tento projekt nezachytili alebo nie ste z Piešťan, ponúkame vám prehľad postupu, ako sami viete zistiť, či má vaše dieťa ploché nôžky alebo nie. Týmto postupom nás previedla energická Mgr. Nataša Haringová, ktorá svoj magisterský titul získala na Slovenskej zdravotníckej univerzite. Nataša už 5,5 roka pracuje ako fyzioterapeut v jednom súkromnom zdravotníckom zariadení, kde sa venuje detským ale aj dospelým pacientom.

Približne polovica detí vo veku štyroch rokov má ortopedické problémy, o ktorých sa mnohokrát ani nevie, pretože sa výraznejšie neprejavujú. A vôbec nebolia. O to závažnejšie následky ale môžu mať, keď sa zistia neskoro. Zdravá noha dieťaťa by mala mať dva oblúky – jeden pozdĺžny a druhý priečny. Plochá noha je teda pokles týchto oblúkov a našľapovanie dieťaťa na celé chodilo. Podľa poškodeného oblúka hovoríme buď o pozdĺžnej plochej nohe alebo o priečnej plochej nohe.
Spôsobuje ju chabosť väziva, ktoré spája jendotlivé drobné kĺby chodidla. Toto je najčastejšia príčina. Ale samozrejme plochonožie môže spôsobiť vrodená vývojová porucha kostrového systému, ochorenie svalov alebo detská mozgová obrna, Downov syndróm či Marfanov syndróm.

Klinicky by sme mohli hovoriť o troch stupňoch diagnózy plochonožia.

I. stupeň je o poklese klenby. Niekedy môže byť spojený s valgóznym postavením päty. Túto deformitu je možné aktívne skorigovať a dieťaťu náprava neprináša žiadne bolesti.
II. stupeň plochonožia taktiež hovorí o poklese klenby a je prítomná valgozita piat, t.z. že päty sú výrazne vybočené do “X”. Ich vybočenie sa meria na stupne sklonu achiloviek. Klenbu je možné korigovať ako aktívnym tak aj pasívnym prístupom. Môže u dieťaťa spôsobiť opuchy a únavu nôh.
III. stupeň, tu už hovoríme o bolestivej a stuhnutej plochej nohe. Táto stuhlosť je výsledkom svalového stiahnutia. Objavujú sa aj ďalši príznaky ako otlaky či deformity prstov.

Môžem ako rodič sám vypozorovať, že má moje dieťa ploché nohy? Aké sú signály, že niečo nie je v poriadku? Môže to byť napríklad bolesť?

“Pozorovať detské nôžky by sme mali približne okolo tretieho roku života dieťaťa. Niekedy aj neskôr, záleží od toho, či je dieťa útlejšie alebo bucľatejšie. Dovtedy hodnotiť plochonožie nie je možné, nakoľko pozdĺžna klenba je vyplnená tukovým vankúšikom. A aj ten sa môže vstrebávať individuálne. Prvým signálom pre rodiča sú vybočené päty smerom dovnútra, tzv. valgozita piat. Detské nôžky tak dostávajú tvar písmena “X”. Ďalším signálom môže byť chôdza dieťaťa s výrazným vytočením špičiek smerom von. Niekedy sa k tomu pridružuje aj zreteľné vybočenie kolien do “X”. Správne vyvinutá kostná pozdĺžna klenba sa znázorní vtedy, keď sa dieťa postaví na špičky.
Ploché nohy nebolia, to je na tom to zákerné. Dieťa sa len zriedkavo sťažuje na bolesť nôh a odmieta chodiť. Navyše tento príznak sa nedá vyhodnotiť ako problém plochonožia, nakoľko odmietanie chodenia sa vyskytuje aj u detí bez plochej nohy.”

Môžu byť ploché nohy geneticky podmienené? Ak má môj partner alebo niekto z rodiny ploché nohy, je to automaticky pre mňa signál, aby som nohám svojho dieťaťa venovala väčšiu pozornosť?

“Určite áno. Na vzik plochej nohy často existujú genetické predispozície. Takže pokiaľ má jeden z rodičov túto diagnózu, odporúča sa, aby svoje dieťa odsledoval a kládol dôraz na správny výber obuvi už od prvých krokov.”

Ak mám doma dieťa do troch rokov, čo môžem preventívne urobiť pre zdravie jeho nôh?

“Nie je potrebné do troch rokov robiť žiadne preventívne opatrenia. A nie je ani potrebné obúvať dieťaťu topánočky so zvýšenou výstužou pozdĺžnej klenby. Naopak, týmto môžeme dieťaťu len uškodiť. Preto z detskej obuvi je vhodnejšie pridanú ortopedickú vložku vybrať a nechať vnútornú výstelku rovnú. Nadmerný tlak vytvorený podložením pozdĺžnej klenby by mohol prirodzený tukový vankúšik oslabiť a tým znížiť prirodzenú ochranu klenby.”

A čo môžem urobiť pre zdravie nôh, ak už mám doma dieťa staršie?

“Rastom nohy a úbytkom podkožného tuku sa tvar nohy kostnej klenby stáva výraznejším a tým jednoduchšie odhalíme nález “bežného” plochonožia. Pre zdravie nôh starších detí musíme dbať na správnu obuv a ak sme už navštívili ortopéda, treba dodržiavať pokyny, ktoré sme dostali. To môžu byť napríklad ortopedické vložky namieru a rôzne cvičenia.
Mnohokrát máme do činenia s vrodeným typom plochonožia so závažnýmu kostnými zmenami a tomu sa predísť nedá. Taktiež je veľmi náročné ovplyvniť plochú nohu pri hypermobilite.”

Aké sú riziká neliečenia alebo neriešenia plochých nôh?

“Nejde iba o to, že si naše dieťa v dospelosti bude ťažko vyberať pohodlnú obuv. Ale prináša to so sebou rozličné obmedzenia a zdravotné komplikácie ako sú napríklad bolesti nôh pri zvýšenej záťaži, bolesti svalov, kĺbov, dolných končatín až po bolesti chrbtice a hlavy.
Príčinou týchto bolestí je množstvo dysfunkcií – svalová dysbalancia s poruchou statodynamiky (postoj + pohyb), akcelerovaný vývoj degeneratívnych zmien kĺbov spôsobený preťažovaním a tým aj ich predčasným opotrebovaním. V neskoršom veku už korekcia plochonožia nie je možná a teda pribúdajú len ďalšie deformity. Ide napríklad o pokles priečnej klenby s bolestivými otlakmi, vývoj vbočených palcov (haluxy) či kladivkové prsty.”

Stručne povedané, čo rodiča čaká, keď má podozrenie na ploché nohy svojho dieťaťa?

“Ak má rodič podozrenie na to, že jeho dieťa má ploché nôžky, je dôležité, aby kontaktoval svojho pediatra, ktorý zváži, či je potrebné klinické vyšetrenie u odborníka. Je taktiež možné navštíviť špecializované zariadenia, kde lekár odporučí najvhodnejší postup pri liečbe plochonožia konkrétneho dieťaťa.”