Inzercia

Ako si vyrobiť jednoduchý hudobný nástroj?

Deti vnímajú zvuky už v brušku. Keď sa narodia, poznajú hlasy svojich rodičov. Niektoré zvuky sú im príjemné, niektoré nepríjemné. Zväčša hudbu vnímajú ako príjemný zvuk. Väčšina detí reaguje na hudbu pohybmi, neskôr aj spevom. Je pre ne obzvlášť zaujímavé, ak sa stretnú zo zdrojmi zvukov.

Najprv sú to rôzne veci, ktoré sú po ruke, napríklad hrnce, varešky alebo hračkárske hudobné nástroje. V materskej škole a aj na základnej škole sa zoznamujú s jednotlivými hudobnými nástrojmi, na detských hudobných nástrojoch si aj majú možnosť zahrať, napríklad paličky, triangel, činely, bubon… Ešte lepšie je, ak si hudobný nástroj samy aj vyrobia.

Ponúkam postup na výrobu jedného hudobného nástroja, ktorý sme robili s druhákmi ako darček pre budúcich prvákov. Je to bubon z papierových tanierov. Výroba je jednoduchá, ale menším deťom môžete prípadne pomôcť aj vy – rodičia.

Čo budeme potrebovať

  • 2 papierové taniere
  • šošovicu (prípadne hrach, menšiu fazuľu)
  • fixky (ceruzky alebo vodové, či temperové farby)
  • spinkovač na papier

Pracovný postup

Najprv si zoberieme papierové taniere, ktoré deti pokreslia či pomaľujú (taniere si pomaľujú a pokreslia z vonkajšej strany). Tvorivosti a fantázii sa samozrejme medze nekladú, menšie deti môžu taniere len farebne pomaľovať, väčšie môžu pokresliť taniere vzormi alebo nakresliť na ne tvár. My sme použili aj malé mušle, ktoré deti nalepili. Keď sú taniere pokreslené, pomaľované, spojíme ich nepomaľovanými časťami pomocou spinkovača na papier, pričom necháme kúsok nezospinkovaný. Vznikne otvor, cez ktorý nasypeme malé množstvo šošovice (hrachu, fazule). Nakoniec aj tento otvor zaspinkujeme, aby nám strukovina nevypadla.

Vznikne tak hudobný nástroj, s ktorým môžu deti hrkať, alebo búchať po ňom prstami, dlaňou. A určite sa z neho budú tešiť, minimálne tak, ako sa tešili naši budúci prváci.