Guľôčky – hra našej mladosti

Pamätáte sa ešte na to, ako sme vo svojom detstve hrávali guľôčky? Čo tak túto hru naučiť aj svoje deti?

K tejto nenáročnej hre v zásade potrebujete len guľôčky a jamku. Kedysi boli “králi” tí, ktorí boli majiteľmi sklenených alebo dúhovaných guľôčok. Veď každý mal poväčšine guľôčky hlinené.

Dnes je to naopak – zohnať hlinené guľôčky je pomerne náročné, skôr v hračkárstve zoženiete tie sklenené.

Skúste teda svoje deti inšpirovať k tejto skvelej hre napríklad aj tým, že im guľôčky kúpite. Vrecúško s 20 kusmi stojí v priemere do 2 Eur a nájdete ho takmer v každom väčšom obchode s hračkami.

 

Pravidlá

1. Základnú hru hrajú proti sebe vždy dvaja hráči, pričom každý má na začiatku 10 guličiek (tie musia byť navzájom dobre farebne odlíšené, aby sa pri hre nepomýlili).
2. Cieľom hry je dostať všetky svoje guličky do jamky ako prvý.
3. Obidvaja hráči majú na začiatku po 10 guľôčok. Štartovacia čiara je vo vzdialenosti 7,5 metra od jamky (v prípade menších detí samozrejme môžete vzdialenosť korigovať).
4. Zápas sa začne rozhodom – a to tak, že hráči hodia smerom ku jamke po jednej guľôčke – ten koho guľôčka je bližšie k jamke si môže určiť či bude hádzať prvý alebo druhý.
5. Začínajúci hráč následne hodí smerom ku jamke postupne alebo naraz všetkých zvyšných 9 guľôčok. Potom ho nasleduje druhý hráč.
6. Ďalej nasleduje samotné cvrnganie. Cvrngá sa jedným prstom, jedno ktorým a vždy len do vlastnej guľôčky. Tou potom môže triafať priamo do jamky, prípadne vyraziť súperovú guľôčku ďalej od jamky.
7. Hráč cvrngá dovtedy, pokiaľ sa dokáže trafiť do jamky so svojimi guľôčkami.
8. Následne ho vystrieda super.
9. Hra končí, keď niektorí z hráčov prvý docvrngá svoje guľôčky do jamky.
10. Obmenou môže napríklad byť namiesto cvrngania “šúchanie” prstom (niekedy je to menej bolestivé). Treba však dávať pozor na to, aby išlo len o “postrčenie” guľôčky, nie plynulý ťah prstom.

Skúste deťom navrhnúť aj to, aby si medzi sebou zorganizovali turnaj, prípadne im v tom pomôžte vy. Zavolajte aj svojich kamarátov, spolužiakov, prípadne susedov.

Ak viete o nejakých vašich guľôčkových obmenách, dajte nám určite vedieť – radi ich zverejníme aj pre ostatných.

Prajeme príjemnú zábavu.

foto © www.kulicky.com