Malý detektív

Keď sme boli malí, radi sme sa hrávali na detektívov a pátračov. Lúštili a dešifrovali sme tajné správy. Ak máte doma podobného nadšenca, pripravte mu malú pátraciu aktivitu.

Na papier (odporúčam tvrdší kartón) si nakreslite šifrovaciu mriežku so sieťou 6 x 6 políčok. Veľmi dôležité je, aby počet políčok bol vždy párny počet a na obidvoch stranách mriežky bolo rovnaké množstvo políčok, teda: 6×6, 8×8, 10×10 atakďalej. Inak vám mriežka nebude fungovať.

Mriežku si následne vystrihnite a vyrežte z nej štvrtinu ľubovoľných políčok. Teda pri mriežke 6×6, čo je 36 políčok je potrebné vystrihnúť 9 okienok, nakoľko mriežku budeme vždy otáčať o 90 stupňov. Pri mriežke so 64 políčkami je potrebné vystrihnúť 16 políčok, pri 100 okienkovej verzii zase 25 políčok.

Ďalším krokom je vymyslenie nejakej tajnej správy, ktorá bude mať zrovna toľko písmen, koľko je okienok v šifrovacej mriežke. V našom prípade teda veta s 36 písmenami.

Napríklad: Čerstvá zelenina je veľmi zdravá a chutná!

01

Tento text postupne vpisujeme do vystrihnutých okienok mriežky smerom zľava doprava a zhora nadol (ako keď čítate tajničku). Po každých deviatich vpísaných písmenách otočíme mriežku o 90 stupňov doprava a vpíšeme ďalších 9 písmen. Takto to urobíme ešte dvakrát. Keď napokon mriežku oddelíme od papiera, vznikne nám spleť písmen, ktoré nedávajú žiaden význam. Preto je potrebná ne dešifrovanie mriežka.

Touto jednoduchou zábavkou môžete pripraviť deťom rôzne správy, prípadne im môžete takto odovzdávať nejaké informácie, ktoré sa budú týkať prekvapení pre nich. Napríklad, im takto môžete oznámiť, že cez víkend pôjdete na výlet do zoologickej záhrady. Celé šifrovanie môžete ozvláštniť ešte tým, že si budú musieť šifrovaciu mriežku zaslúžiť, trebárs tým, že vám pomôžu v kuchyni umyť riad alebo vyniesť smeti.

Deti majú radi prekvapenia a hry, preto to treba využiť.

No a ešte jedna poznámka na záver:

Menším deťom naznačte začiatok mriežky (bodkou v niektorom rohu). Budú tak vedieť ako si majú mriežku správne na šifru uložiť a tiež, ktorou stranou. Väčším deťom túto výhodu nemusíte dávať, zas tak veľa možností uloženia tam nie je a budú nad samotnou šifrou aspoň viac premýšľať.