Inzercia

Prečo je dúha farebná?

Aj vás sa deti často pýtajú prečo veci fungujú tak alebo onak, prečo je obloha modrá a prečo po daždi vidieť dúhu? A či má dúha začiatok a koniec? Pripravte im krátke aktivity o svetle a dúhe, na ktorých čo-to pochopia.

 

Je svetlo farebné?

Najskôr si povedzme čo to o svetle, aby sme si aj my oživili učivo fyzicky zo základnej školy.
Je svetlo farebné? Áno, je! Dokázal to asi pred 300 rokmi vedec Isaac Newton, keď nechal cez sklenený hranol prechádzať priame slnečné svetlo. Biele svetlo sa rozložilo do celej škály rôznych farieb.

duha

 

Ako vidíme farby?

V oku máme špeciálne nervové bunky, ktoré vnímajú farby. Na to, aby dobre fungovali, potrebujú jasné svetlo. V šere vyzerá všetko bezfarebne. Niektorí ľudia nevedia rozoznať určité farby. Majú poruchu farebného videnia.

Farba nejakej veci závisí od toho, akú farbu svetla odráža. Jablko je červené, lebo odráža červené svetlo a ostatné farby pohlcuje. Tráva je zelená, lebo odráža zelené svetlo a pohlcuje ostatné farby. Biely sneh odráža rovnako všetky farby svetla a čierna mačka, naopak, všetky farby pohlcuje.

duha

 

Čo je vlastne dúha?

Keď prší a potom vyjde slnko, môžeme niekedy na oblohe vidieť dúhu. Je to preto, lebo vo vzduchu stále ešte poletujú drobné dažďové kvapôčky, ktoré sa správajú ako malé hranoly a rozkladajú svetlo na mnoho farieb.

Aktivita č. 1

Dajte deťom zistiť, v akom poradí nasledujú farby dúhy. Tie si následne môžu zakresliť do tohto obrázku. Môžete si napomôcť aj aktivitou č. 2.

duha

 

Urobte si doma dúhu!

Aktivita č. 2

Čo budeme potrebovať?

  • list bieleho čistého papiera
  • sklenený pohár naplnený vodou (najlepšie brúsený)
  • jasné slnečné svetlo

Postup

  • postavte pohár naplnený vodou na biely papier
  • pohár musí byť na slnku a väčšina papiera v tieni
  • sledujte slnečné lúče, ktoré prechádzajú cez vodu
  • na papieri vidieť dúhu
  • no a teraz už len stačí prekresliť farby do obrázku z aktivity č. 1
duha

 

Pre náročnejších…

Akvitivita č. 3

Ponorte zrkadlo do nádoby (napr. lavór alebo iná väčšia misa) s vodou pod vhodným uhlom tak, aby sa slnečný lúč odrážal na stene. Teraz natáčajte zrkadlo dovtedy, kým sa neukáže dúha. Voda funguje ako hranol, ktorý rozkladá svetlo na farby.

duha

 

TIP: Keď je slnko nízko na oblohe, ukáže sa vám najkrajšia dúha