Inzercia

Vypni telku, zapni seba

Projekt „Vypni telku, zapni seba!“ v tomto roku oslavuje už 15-te narodeniny. Hlavným cieľom tohto projektu je motivovať deti, ale aj dospelých, aby si viac uvedomili hodnotu voľného času – práve na úkor pozerania televízie. O projekte sme sa porozprávali s Jurajom Králikom.

Kedy a ako vznikla myšlienka zorganizovať tento projekt?

Projekt s názvom Vypni telku, zapni seba! Prvýkrát realizovalo OZ Kruh v roku 2000. Boli to rodiny, ktoré chceli ponúknuť takýto týždeň najmä svojim deťom. Jeden z členov eRka, Ivan Kňaze, sa o tom dopočul a myšlienka sa mu zapáčila. Po vzájomnej komunikácii ľudia z OZ Kruh súhlasili, že eRko môže pokračovať v myšlienke. V roku 2001 sme ponúkli túto akcie pre členov eRka a zapojili sa tisícky. Odvtedy pokračujeme a pripájajú sa aj niektoré školy.

Mottom tohto ročníka je „Menej je niekedy viac‘ – čo vyjadruje táto myšlienka?

Miernosť je veľmi dôležitá cnosť pre šťastný život. Nachádzať správnu mieru v používaní vecí, v medziľudskej komunikácii a podobne. Na to sa chceme sústrediť a trénovať túto cnosť v rôznych oblastiach – vo využívaní techniky, v zaobchádzaní s prírodou… Motto tiež vystihuje samotnú podstatu kampane – menej pasívneho času za telkou, počítačom a tabletom, znamená viac času pre moje vzťahy s priateľmi, súrodencami či rodičmi.

Môžu sa do projektu zapojiť len členovia Erka alebo možnosť majú aj nečlenovia?

Kampaň je otvorená. K myšlienke sa môže pripojiť každý, komu sa to páči. Zvlášť pozývame rodiny a školy.

Ak by sa chcel niekto zapojiť, čo musí urobiť?

Ak chce niekto využiť námety a materiály, ktoré pripravili naši metodici, pozývame ho najprv si o kampani prečítať viac, zaregistrovať sa na webe www.erko.sk/vtzs a cez získané heslo využiť aj naše materiály. Budeme radi, keď nám potom pošlú fotky z ich aktivít bez telky. Zaregistrovaným skupinkám pošleme nepremokavé papierové náramky, ktoré môžu deti nosiť počas celého týždňa.

Je pripravený pre všetkých zapojených nejaký sprievodný program?

Na každý deň sme pripravili jednu tému, ktorej sa môžu zapojené skupinky venovať. Po skúsenostiach z minulých rokov už neponúkame iný ďalší sprievodný program, pretože samotný tyždeň bude ako každý rok veľmi intenzívnym zážitkom.

Ak sa aj vy so svojimi deťmi chcete zapojiť do kampane „Vypni telku, zapni seba“, môžete tak urobiť od 25. do 31. mája 2015. Viac informácií o tejto kampani získate na www.erko.sk/vtzs.

Inzercia