Čo dokáže mama

Čo dokáže mama? Asi úplne všetko. Mnohé mamy práve na materskej „dovolenke“ objavia svoj potenciál a pustia sa do háčkovania, šitia, výroby šperkov, maľovania či do iných sebazdokonaľovacích koníčkov, na ktoré predtým nemali čas, prípadne ani netušili, že to v sebe majú. A zrazu si aj popri každodenných povinnostiach okolo malých členov rodiny dokážu nájsť čas, aby sa mohli venovať niečomu, čo ich napĺňa inak než výmena plienok a varenie kašičiek. Áno, deti sú najväčší mamin poklad a zmysel jej života, ale predsa len, žena neprichádza na svet, ba ani do vzťahu ako matka. Je v prvom rade človek, ktorý má svoje záujmy a potrebu realizovať sa.

Čo si však počať, keď ste svojimi výtvormi obdarovali už celú širokú rodinu, priateľov a známych, ale jednoducho musíte tvoriť ďalej?

Predveďte sa na facebookovej stránke Čo dokáže mama!

Za týmto jedinečným projektom, ktorého cieľom je prezentovať šikovné maminy a ich tvorbu, stojí mladá mamička a podnikateľka Andrea Kováčová. Pred štyrmi mesiacmi založila facebookovú skupinu Čo dokáže mama a za jedinú noc sa do nej prihlásilo niekoľko stoviek mamín z celého Slovenska. Momentálne má skupina 3 700 členiek a okrem ručných prác ponúkajú aj masáže, právne poradenstvo, doučovanie, pomoc s účtovníctvom… A práve vďaka Andrei sa spája táto ponuka s dopytom, a to nielen na Slovensku, veď práve nedávno putovali niektoré výrobky až za oceán.

Už začiatkom leta sa internetová iniciatíva presunula aj do osobných stretnutí a konal sa prvý Mama trh v Leviciach. Odvtedy sa do projektu mamatrhov zapojili viaceré materské centrá po celom Slovensku a vďaka tomu sa pred Vianocami budú konať hneď v štyroch mestách: v Prakovciach (21.11.), Bratislave (28.11.), Ivánke pri Dunaji (13.12.) a Košiciach (19.12.). Mamičky tak majú jedinečnú možnosť prezentovať svoju tvorbu.

Okrem toho sa chystá web www.codokazemama.sk a dokonca sa začínajú rozbiehať strediská projektu Čo dokáže mama – priestory, ktoré jeden deň v týždni vyhradia na to, aby jedna mamina spravila pre ostatné workshop a naučila ich napríklad uháčkovať čiapku či viesť účtovníctvo, a o deti sa im postarajú v centre, kde pre ne pripravia program.

Čo dokáže mama teda ponúka priestor pre všetky mamy, nielen tie na materskej dovolenke, aby sa mohli naplno venovať tomu, čo ich baví a napĺňa, aby sa prezentovali, našli odbyt pre svoju tvorbu a verili, že ich časom bude možno aj živiť. Mnohé sa boja, či si po materskej nájdu zamestnanie, či dokážu skĺbiť prácu so starostlivosťou o rodinu. Prostredníctvom projektu Andrei Kováčovej dajú o sebe vedieť a získajú potrebnú sebadôveru a uznanie.

Preto neváhajte, zapojte sa do rýchlorastúcej facebookovej skupiny, ukážte, čo viete a možno vďaka ponuke ostatných mamičiek vybavíte aj tohtoročné vianočné nákupy.