Rozhovor s víťazkou súťaže O najkrajší výrobok od mamky 2015

V dnešnom rozhovore predstavujeme šikovnú maminu Bronislavu Froncovú. Popri svojej ročnej dcérke si nájde čas aj na trochu toho tvorenia. Rozprávali sme sa o ňou o tom, ako sa zo záľuby stal vedľajší príjem, či ako to všetko stíha.

Vyhrali ste súťaž O najkrajší výrobok od mamky 2015 v rámci projektu Čo dokáže mama so svojím nosičom na bábätká Bimbi Baby Carrier, ktorý získal viac ako 1 300 likeov. Je šitie váš koníček alebo sa mu venujete profesionálne?

K šitiu som sa dostala náhodne. Hrabala som sa na YouTube a narazila na jednu návrhárku, ktorá mala DIY videá o šití. Vyzeralo to tak jednoducho, že som si do týždňa kúpila svoj prvý šijací stroj. Do hodiny som ho už vedela sama obsluhovať, hoci k šitiu som nikdy predtým nemala vzťah, bolo to prvýkrát, čo som šliapala na pedál.

No ako veľa vecí, ktoré som v živote vyskúšala, ma aj toto po čase omrzelo a stroj som vytiahla len príležitostne.

Zmena nastala, keď sa nám narodila dcéra a so šatkou som si nevedela dať rady. Chystali sme sa na dovolenku a predsa len dieťa v nosiči je praktickejšie ako dva kufre a kočík. No buď mal nosič to, čo som očakávala a bol škaredý, alebo bol pekný, ale pre nás nie najvhodnejší. Mala som už naštudovaných pár značiek a vedela som, čo presne chcem, internet je v dnešnej dobe plný nápadov, fotonávodov a rôznych postupov. Tak som si zohnala materiál a pustila sa do šitia. Prvý nosič sa podaril na jednotku. Ušila som ale ďalší, lebo niektoré provizórne veci som chcela nahradiť plastovými prackami a uistiť sa, že ten prvý pokus nebola len náhoda. Takto som ušila kamarátke jednej, druhej… dala na jeden portál a pomaly sa to začalo rozbiehať. Keď je to dobré pre moje dieťa, bude to dobré aj pre iné deti. Samozrejme dnešné nosiče už nie sú to, čo bývali moje prvé, odvtedy som sa posunula ďalej. Výhoda je, že sama nosím svoje dieťa. Nie je to pre mňa nič cudzie a tak ako rastie, menia sa jej nároky na pohodlie a treba vymýšľať nové veci. Zásluhu majú aj zákazníčky, ja môžem mať v hlave predstavu, ale keď 10 maminiek napíše tú istú požiadavku, nebudem tvrdiť, že sa to nedá, ale urobím všetko pre to, aby bol každý spokojný. Zatiaľ je šitie moje hobby.

Máte veľa objednávok, je o váš nosič veľký záujem? V čom je výnimočný?

Momentálne mam objednávok tak akurát, ako vravím, šitie tohto druhu ma baví, vždy ma poteší každý ušitý nosič, a keď sú maminky spokojné, radosť je o to väčšia. Na trhu je kvantum výrobcov, buď firiem, alebo handmade ako mám ja. Aby nosiče spĺňali účel, nemôže sa veľmi experimentovať, šírka nosičov musí sedieť konkrétnemu dieťatku, ktoré je v ňom nosené. Dá sa vyhrať s maličkosťami, ako sú rôzne patenty, doplnky, no mne sa najviac páčia nosiče farebné, nie gýčové, ale živé, niečím zaujímavé. Môže byt veľa nosičov, ale kto sa vyzná, rozpozná rukopis zhotoviteľa.

A ako vám pri jeho predaji/propagácii pomohol projekt Čo dokáže mama? Odkiaľ ste sa o ňom dozvedeli?

Už si ani nepamätám, ako som sa dozvedela o projekte Čo dokáže mama, len viem, že keď som sa pridávala do skupiny, nebolo tam veľa mamičiek, zato teraz je tam kopa šikovných mamín. V skupine mam vložených pár svojich nosičov, maminky, ktorým sa zapáčili, ma kontaktovali a odvolali sa na túto skupinu, preto viem, že aj propagácia cez Čo dokáže mama pomohla.

V rámci Čo dokáže mama ponúkate svoj výrobok, alebo ste od ostatných mamín už aj čo-to nakúpili?

Zatiaľ som len ponúkala. Ja rada experimentujem, mám rada rôzne ručné práce, tak si veľa vecí vyrábam sama pre potešenie.

Boli ste aj na niektorom Mama-trhu?

Zatiaľ nie, zatiaľ stíham šiť len objednávky, nemám čas si nosiče predšívať, takže by som tam nemala čo ukázať.

Ste na materskej „dovolenke“, ako si na nájdete popri dieťatku čas na tvorenie?

Áno, som na rodičovskej dovolenke, čas na tvorenie mám iba večer, keď malá zaspí, keďže nechcem ukrajovať z času určeného pre ňu. Našťastie som mladá, takže deficit spánku zatiaľ nepociťujem. S dcérkou sme správna dvojka, cez týždeň sme bez ocina, ktorý pracuje v zahraničí, a ona sa mi to všetko snaží uľahčiť. Je to naše zlatíčko.

Ako vám deti zmenili život? Pozeráte sa teraz na niektoré veci inak?

Určite, dieťa zmení život každému, nám ho zmenilo k lepšiemu. Až teraz som pochopila správanie mojich rodičov v niektorých situáciách…
Pri dieťati človek naozaj zisťuje, čo je v živote dôležité, prestane riešiť hlúposti a začne sa zaoberať skutočne dôležitými vecami. Určite nie som matka, ktorá zo všetkého stresuje a robí vedu, nevravím, že sa niekedy neporadím, ale viacej dôverujem vlastnému dieťaťu ako „múdrym“ článkom.

Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa síl do ďalších mamičkovských povinností i veľa tvorivej energie.

Bronislavu a jej výherný ergonomický nosič Bimbi Baby Carrier nájdete na facebookovej stránke Čo dokáže mama, aj na stránke Bimbi Baby Carrier.