Ako na tú (ťažkú a nudnú) matematiku?

Školská matematika vie pekne potrápiť deti i rodičov. Pamätáte si, ako nám tvrdili, že na počty treba mať hlavu a kto nemá talent, pre toho matematika nie je? A ako sme sedeli nad integrálmi či trojčlenkami, trápili sa a nadávali, na čo nám toto kedy bude?

Ak sa to deje vám alebo vašim deťom, určite siahnite po knihe Matematické cítenie od Jo Boalerovej, ktorá ponúka na matematiku, ale aj výučbu celkovo, úplne iný pohľad.

Jo Boalerová je profesorkou matematiky na univerzite v USA a snaží sa o reformu v matematickom vzdelávaní. Je autorkou viacerých kníh a pre verejnosť pripravuje internetové kurzy, kde ich učí, ako môže matematiku zvládnuť naozaj každý.

V knihe Matematické cítenie predstavuje inovatívny prístup, založený na otvorenej mysli a zbavený strachu z chýb. Tvrdí, že ľudia s otvorenou mysľou, teda takí, či nelipnú na jednom „správnom“ presvedčení – napríklad, že matematika je iba pre nadaných – sa dokážu naučiť naozaj hocičo. Ani „vysoká“ matematika vraj nie je nepochopiteľná, ide iba o to, ako sa ju učíme.

Jej prístup je založený na logickom a praktickom pohľade na problematiku, o učení sa v súvislostiach – koniec koncov, takto by sa malo vyučovať všetko. Načo sú nám poučky, ak za nimi nevidíme využitie v skutočnom živote alebo si nevieme predstaviť, čo to vlastne máme vypočítať? V knihe nájdeme množstvo jasných inštrukcií, ako deťom či študentom vysvetliť rôzne matematické operácie, predovšetkým cez ich praktickú aplikáciu a vizualizáciu. Aj nudné rovnice a poučky, ktoré nám nedávali zmysel, sú zrazu absolútne jasné.

Rovnako nám ukazuje, že matematika môže byť zábava a aká obrovská je radosť z pochopenia dosiaľ nepochopiteľného. A aj v tejto disciplíne má byť a je priestor pre tvorivosť a vlastnú interpretáciu – ako dokazuje na jednoduchom príklade: Koľko je 18 x 5? V tomto prípade nás nezaujíma výsledok, ale postup, ako sa k nemu ľudia dopracovali. A ako sa ukázalo, tých postupov je naozaj plno, určite aj vy máte v hlave ten svoj, ktorý sa vám zdá absolútne prirodzený, no opýtajte sa niekoho iného a budete prekvapení jeho prístupom k problému.

matika_mockup

Táto kniha je nielen zamyslením nad výučbou matematiky, ale ponúka praktické návody, ako to robiť inak, ako motivovať študentov a rozvíjať ich, ale i svoj potenciál. V deviatich kapitolách sa dočítame o mozgu a učení matematiky, význame a dôležitosti chýb, otvorenej i uzavretej mysli a hlavne v nej nájdeme aj praktické príklady a úlohy. V Prílohe A sú zhrnuté rôzne príklady a úlohy spomenuté v knihe, Príloha B nám zasa ukáže, ako vytvárať pozitívny priestor na hodinách matematiky, čo sa nám však môže zísť aj doma, keď sa učíme s našimi školákmi.

Téma knihy zrejme nepôsobí ako čítanie na dobrú noc, ale je skutočne pútavá. Hlavne ak patríte k nám, čo sme sa nad matikou potili a nadávali. Pritom stačilo, aby nám ju predstavili inak a zvládli by sme ju azda aj s radosťou, veď človek je od prírody zvedavý a rád sa učí nové veci, ak sú zaujímavo podané.

Matematické cítenie vyšlo vo vydavateľstve Tatran v preklade Pavla Briatku.

Jo Boaler – Matematické cítenie, Tatran 2016, preklad: Pavol Briatka. 328 strán, brožovaná väzba, 188×233 mm

Dávam: