Lost and found / Straty a nálezy

Krátkometrážny animovaný film s málo slovami hovorí o samote a skutočnom priateľstve, ktoré sa potvrdí len vtedy, ak prejde skúškou či odlúčením.

Jedno ráno sa malý chlapec zobudí a počuje klopanie. Keď otvorí dvere uvidí malého tučniaka. Najskôr neverí vlastným očiam a dvere zabuchne. Ale tučniak je neodbytný a tak si ho chlapec berie do svojej detskej izby. Nevie, ako sa ocitol pri ich dome, ani komu ho vrátiť. Preto sa vyberie do knižnice, aby si naštudoval všetko o tučniakoch. Myslí si, že najsprávnejšie bude, ak strateného návštevníka vráti na miesto, z ktorého prišiel. Spoločne sa teda vydajú na Južný pól. Cieľ však niekedy nie je až taký podstatný ako samotná cesta.

Tento film má viacero úrovní, ktoré môžeme vnímať. Je v ňom ponaučenie, že nie vždy je pre nás miesto, z ktorého pochádzame pravým domovom. Že dôležité je, kde je naše srdce, kde je náš kamarát a najbližší človek.

Chlapec sa akoby celý čas bojí nadviazať bližší vzťah s tučniakom. Akoby vedel, že stratenú vec treba vrátiť a stavia sa k tomu veľmi zodpovedne. Akonáhľe ho tučniak opúšťa je mu smutno, lebo vie, že život už nikdy nebude taký istý, ako bol predtým. Predtým, ako spoznal svojho kamaráta.

Pre deti je táto rozprávka silným morálnym ponaučením a okamžite si zamilujú rozkošného malého tučniaka (jeho plyšová podoba sa dá aj získať). Bude sa im páčiť jeho zmätené a úprimné správanie a myslím, že rodičia si naozaj oddýchnu. Vrátia sa opäť do detstva, spomenú si na svojho kamaráta, ktorého kedysi mali, možno aj stratili a chceli by ho opäť nájsť.

Odporúčam pozrieť a opakovane púšťať na pripomenutie, čo je naozaj dôležité a že veľa vecí netreba brať vážne, lebo si to nezaslúžia. A ozaj nadšení budete aj z animácie. Kiežby takýchto snímok bolo na svete viac.

Lost and found/Straty a nálezy, réžia: Philip Hunt, krátkometrážny animovaný film, 24 min., Veľká Británia, 2008, Foto © Studio Aka