Matematická aplikácia pre školákov – GoTest!

Tento mesiac čaká našich piatakov celoslovenské Testovanie 5 alebo Monitor 5. Ukáže sa pri ňom, čo všetko sa deti naučili na prvom stupni základných škôl.

My by sme radi dali do pozornosti aplikáciu, ktorú sme mali možnosť otestovať priamo s piatakom. GoTest! preberá všetky témy, ktoré sa vyskytujú v testovaní. Sú prehľadne rozdelené do 21 kapitol, ako napríklad Zlomky, Obvod mnohouholníkov, Rovnice a podobne.

Na začiatku každej kapitoly je učivo danej témy zhrnuté a vysvetlené. Potom si môže dieťa zvoliť tréning, teda cvičnú úlohu. Ak v tejto časti odpovie nesprávne, ponúkne mu aplikácia správny postup aj riešenie.

Potom je v každej kapitole samotný test, za ktorý už zbiera body. Dá sa k nemu pristúpiť buď po „tréningu“, alebo aj priamo z teoretickej časti kapitoly. Ku každému príkladu má 4 možnosti, z ktorých si vyberie a či už odpovie správne alebo nie, ide na ďalšiu otázku. Vyhodnotenie sa zobrazí v percentách. Ak nie je spokojný s výsledkom, dostane možnosť opraviť si príklady, ktoré nevypočítal správne, alebo robiť celý test od začiatku. Takto sme sa mohli otestovať aj my veľkí, nielen náš piatak. Ak zvládnete test na sto percent, zobrazí sa vám aj čas, za ktorý ste to dokázali.

Za vývojom aplikácie stoja ľudia, ktorí sa venujú oblasti vzdelávania a možnostiam využitia tabletov v školách. S takými prehľadnými aplikáciami si to veru vieme predstaviť. Nám sa s ňou robilo dobre, aj náš piatak si pochvaľoval, bolo vidieť, že riešiť matematiku na mobile ho bavilo akosi viac. A začal chápať, že text zadania si naozaj treba prečítať pozorne, nie si domýšľať len preto, lebo dolu vidí možné odpovede.

Aplikácia bola spustená len v októbri, tak ju možno ešte čakajú nejaké menšie formálne úpravy. Nám sa napríklad stalo, že keď neboli v mobile zobrazené všetky možnosti a bolo treba rolovať ďalej, omylom sme pri posúvaní ťukli na nesprávnu odpoveď. Pri tablete však tento malý nedostatok zrejme nehrozí.

Nám ako lenivým rodičom sa veľmi páči, že dieťa si zopakuje učivo, ktoré nám už nič nehovorí a rovno sa dozvie, či riešilo príklady správne. A hlavne je to učenie hrou, odveký ideál, ktorý by sme tak uvítali pri všetkých predmetoch. Veru, aj my veľkí sme sa pristihli, že si opakujeme matematiku a testujeme sa, či to ešte vieme.

Viac o aplikácii a ukážky kapitol nájdete tu alebo v tomto videu:

Dávam: