Veľké starosti malých zajačikov

Na každé trápenie sa nájde riešenie.

Poznáte to – „Mne sa nechce“ alebo „Ja si to neoblečiem“. Skoro každý deň s deťmi o niečo „zápasime“.

Raz som bola s dcérou v knižnici a na vrchnej poličke bola vyložená táto knižka. Zaujali ma pekné ilustrácie, príbehy som si len tak prelistovala a na prvý pohľad sa mi zdali „neškodné“. Ako sa neskôr ukázalo, bola to dobrá voľba.

Kniha rozpráva štyri samostatné príbehy o malých zajačikoch, ktoré majú vždy nejaký problém. S láskavou pomocou rodiny a priateľov ich však zvládnu a všetko nakoniec dobre skončí.

Zajačik Hugo zle vidí a bojí sa, že sa mu pre okuliare budú v škole posmievať. Leo sa zase rád prejedá a trpí obezitou, zajačik Jurko je lenivý až hrôza a posledný Majko je večný pesimista.

Jazyk knižky je príjemný, jednoduchý a dialogický, niekedy sa prihovára priamo detskému čitateľovi. Príbehy sú pútavé, deti sa môžu vcítiť do hlavných postáv a spolu s ich priateľmi či rodinou im pomôcť s riešením ich problémov.

Niektoré situácie z knižky u nás zdomácneli a používame ich aj v bežnej komunikácii, kedy odľahčujú aj napäté situácie ako neposlúchanie, lenivosť, drzosť a podobne.

Deti si na príklade zajačikov lepšie uvedomujú aj svoje chyby. Výhodou je to, že príbehy sa im páčia a preto aj kritiku typu „Ty si ako ten Juro lenivý! Určite sa premeníš na biele ušaté strašidlo“ znášajú lepšie.

No, veď vyskúšajte, uvidíte. Možno sa knižka zapáči aj vám a možno vám pomôže aj pri riešení nejakého toho problému.

Dávam: