Kedy dať deťom do ruky mobil?

Otázka, na ktorú neexistuje jednoznačná a presná odpoveď. To, kedy dáme svojim deťom do ruky mobil, je len a len na nás – rodičoch.

Veď si len spomeňte, keď ste boli vy malí a chodili do školy, mobily neexistovali a vybavili sme všetko čo sme potrebovali. S kamarátmi sme sa dohodli v škole, že sa stretneme o tretej tam a tam. Nepotrebovali sme si vypisovať SMS-ky alebo sa prezváňať. A fungovalo nám to.

Dnes je však doba iná, rýchlejšia, stresovejšia, rodičia sú viac vyťažení prácou a preto nám je mobil dobrým pomocníkom v komunikácii s našími ratolesťami. Treba ho však vedieť správne a rozmune používať a nepodľahnúť tlaku okolia.

Kedy je teda ten správny čas?

Ak už teda chceme, resp. potrebujeme dať svojmu dieťaťu mobil, skúsme s tým počkať aspoň do času, kým bude mať desať rokov. Vtedy už dieťa začína byť rozumnejšie a uvedomuje si súvislosti. Určite nie je vhodné dať mobil deťom hneď pri nástupe do základnej školy. Žiak sa musí v tomto veku plne sústrediť na vyučovanie a na nové veci a režim, ktorý sa v jeho živote objavil. Mobil by ho tak len zbytočne rozptyľoval. Okrem toho, škola je väčšinou veľmi blízko bydliska. V najhoršom máte číslo na triednu učiteľku, prípadne naopak.

Držať sa trendov?

Ak ste už dospeli k rozhodnutiu, že date dieťaťu mobil, budete sa musieť popasovať aj s otázkou aký mobil je ten najvhodnejší. Samozrejme, deti sa budú vždy porovnávať s rovesníkmi a preto všetko iné ako najnovšie bezdotykové zariadenie sa bude len ťažko akceptovať.
Tu nastáva dôležitá chvíľa rodiča – nepoľaviť. Treba dieťaťu veľmi precízne vysvetliť, že mobil v škole nie je potreba, ale akási núdzová nevyhnutnosť pre vzájomné skontaktovanie sa. Nie je teda potrebné mať mobil s foťákom, prístupom na internet alebo veľkým displejom. Okrem toho drahý mobil je skôr na rane rôznych detských vreckárov.
Stačí teda úplne základný mobil, z ktorého sa dá dovolať a stojí pár eur. Prípadne môžete dieťaťu dať svoj starší mobil, ktorý už napr. nepoužívate.

Kredit či paušál?

Určite mi dáte za pravdu, že nechcete mať na konci mesiaca hlavu v smútku z vysokého telefónneho účtu. Preto treba pri deťoch jednoznačne zvoliť kredit. Iba tak sa dokážete vyhnúť vysokým účtom za volania a zbytočné SMS-ky. Trendom mladým tínedžerov je bezhlavo si posielať SMS-ky so svojími prvými láskami. Kredit sa minie, ani sa nenazdáte.
Aj pri voľbe kreditu si však budete musieť s vašou ratolesťou dohodnúť určité pravidlá. Napr. že mu každý mesiac dobijete kredit len do výšky 10 Eur. Ak si ho minie skôr, ďalší dobitie dostane až v dohodnutý termín. Zároveň takto deti budete viesť aj k hospodáreniu.

Zopár drobných rád na záver

Určite sa vyhnite službe internet v mobile – dieťa ju nepotrebuje a s aktiváciou tejto služby môžete mať viac starostí ako úžitku – vysoké účty, nepozornosť v škole, navštevovanie nevhodných stránok…
Ak je to možné, určite dajte u operátora blokovať odosielanie krátkych SMS na audiotextové čísla. Cena týchto SMS-iek je rádovo vyššia ako cena bežnej SMS.
Foťák v mobile vás zase môže dostať do nepríjemností, ak budete musieť vysvetľovať prečo sa objavilo video s kričiacim a “niekedy až zúfalým” učiteľom na internete.

Hoc sme sa problematikou mobilov v minulosti nestretali často, dnes musíme vďaka nim riešiť nejedno ľahké rozhodnutie. Jedným z nich je práve aj voľba situácie, kedy dať deťom do ruky mobil. Buďte teda v tomto smere rozvážni a nepoľavte v nátlaku od detí.