Rozmaznávanie detí starými rodičmi – čo vy na to?

Poznáte to – snažíte sa svoje dieťa vychovávať čo najlepšie, nastavíte si určité pravidlá, potom ide dieťa na víkend k starým rodičom a zrazu je všetko v čudu.

Verím, že každý z nás sa s touto situáciou už stretol a nejako ju riešiť musel. Každý rodič sa snaží vychovávať svoje dieťa čo najzodpovednejšie. Nastavíte si pravidlá, ktoré dieťa musí rešpektovať, napríklad sladkosť dostaneš až keď zješ celý obed, alebo seriál v TV si môžeš pozrieť až keď si napíšeš úlohy. Je to normálne a pochopiteľné, že sa snažíme svoje deti vychovávať čo najlepšie.

Čo však robiť vtedy, ak ide dieťa na víkend k starým rodičom a tam sa zrazu zabudne na všetky pravidlá? Špecialitkou starých rodičov je rozmaznávanie svojich vnúčat. Takéto ich správanie je opäť prirodzené, vnúčatá sú pre nich vzácnosť, zvlášť, keď ich nevidia príliš často.

A tak pri návšteve u babky a dedka sú deti doslova až „obskakované“ a zahŕňané častokrát až prílišnou láskou – množstvo sladkostí, koláčov a iných vecí, ktorých sa deťom v domácom prostredí nedostáva až toľko alebo v ďaleko menších množstvách, rozprávanie sa s deťmi rozmaznávacím tónom atakďalej.

Ako teda z takejto situácie diplomaticky vykľučkovať?

Vo svojom okolí som sa stretol s rôznymi názormi. Niektoré mamičky sa tvrdo ohradili proti takejto „výchove“ zo strany starých rodičov a svoje dieťa k starým rodičom nepúšťajú na prespávanie. Iní rodičia sú trochu benevolentnejší a sem-tam to svoje oko prižmúria. Mnoho prípadov však často skončí aj hádkami v rodine – hlavne medzi nevestou a svokrou, čo je azda ten najhorší prípad.

Univerzálne riešenie alebo rada neexistuje, to si musí každý vytvoriť sám. Možno však odporučiť niekoľko pravidiel, ktoré by ste si mali ako rodič so starými rodičmi dohodnúť:

1. Najdôležitejšie je uvedomenie si, že starí rodičia nechcú vaše dieťa prevychovať alebo s vami oň bojovať.
2. Ešte predtým ako pôjde vnúča na víkend, dohodnite sa so starými rodičmi na pravidlách, ktoré sa budú musieť dodržiavať – napríklad sladkosti len v obmedzenej miere, aj to až po zjedení riadneho jedla, pozeranie televízie vôbec alebo len v obmedzenej miere.
3. Rovnako sa so svojimi rodičmi dohodnite, aby bolo dieťa zapájané do nejakých prác počas víkendu, aby babke alebo dedkovi pomohli s nejakými prácami a nepresedeli celý víkend pred televízorom.
4. Rovnako sa odpútajte od mylnej predstavy, že jeden seriál v televízii alebo trochu viac sladkostí ako je bežne zvykom vášmu dieťaťu uškodia.
5. Prípadne môžete s návštevami u starých rodičov začať postupne – najskôr len na jeden deň, potom cez noc, na viac dní (víkend).

Pri výchove vášho dieťaťa však vždy trvajte na svojich pravidlách, ktoré sa musia rešpektovať aj u starých rodičov.