Zbavte sa hračiek!

Dnešná moderná doba nám tlačí do hláv také dogmy, že mať všetko to naj a najmodernejšie je proste cool a my i naše deti predsa nemôžeme byť iní. Skúste sa však zamyslieť – sme vďaka tomu spokojnejší?

Zrejme nie. Preto ďalšia inovatívna Barbie, či model z najnovšej kolekcie Lega zrejme deti zabavia, no nie nadlho. Problémom je však preplnená detská izba, v ktorej sa nedá ani pohnúť. Poznáte to, súrodenci, ktorí sa stále hádajú a samozrejme, hneď aj vymýšľajú, čo najnovšie ešte potrebujú.

Skúste to rázne stopnúť! A hračky vypracte. Určite chcete, aby vaše deti boli kreatívnejšie, spokojnejšie, súdržnejšie, mali väčšiu úctu k veciam i svojím hračkám. Doprajte im priestor. Po prvotnom sklamaní, frflaní a zvyknutí si na novú situáciu, určite s prekvapením zistíte, že sa deti vracajú k nožničkám, lepidlu, škatuliam a že ich hry dostávajú nový rozmer.

Samozrejme, že nejaké hračky je dobré mať, ale starostlivo ich vytrieďte a nechajte iba nutné minimum. Také skladačky sú skvelá hračka, z ktorej sa dá robiť skutočne všeličo a pritom to nemusia byť presne definované skladačky s návodom na jednu vec. Klasická hromada týchto dielikov poslúži na tvorbu domčekov pre malých panáčikov, ale môže vzniknúť aj domček pre chrobáčikov, množstvo lietadiel i mnoho ďalšieho.

Dôverujte svojim deťom, aj oni sa potrebujú naučiť ako tráviť svoj voľný čas a keď sa trošku potrápia, zistíte, že najradšej sú vonku, stavajú si skrýše a vozia sa na bicykli. Dokonca využijú kriedu a vytvoria si vlastnú cestu s dopravnými značkami na vašej ulici. Ak je vonku zima a vnútri je tak príjemne „teplúčko“, zavolajte ich vykrajovať medovníky alebo rôzne keksíky zo zdravej múky. Budete prekvapení, ako príjemne sa s nimi spolupracuje, pustite si koledy a vianočná atmosféra nedá na seba dlho čakať.

Hračky potom starostlivo sledujte a keď vaše deti hra s nimi omrzí, vymeňte za ďalšie. Určite postrehnete základný rozdiel, že deti sa hrajú s hračkami dlhšie, viac sa o ne starajú a aj ich upratanie je oveľa jednoduchšie. A to ste predsa chceli dosiahnuť.

Nebojte sa byť odvážnymi rodičmi a naučte deti hodnotám i poriadku.