Inzercia

Júlové potulky prírodou

Aj keď je v týchto dňoch iste najlepšie pri vode alebo v úplnom tieni, skúste deti zobrať aj do prírody. A urobte z nich objavovateľov a prieskumníkov. Júlová príroda je plná rozkvitnutých kvetov a stromov a na lúkach a v lesoch sa dajú pozorovať rôzne zaujímavosti. Prinášame vám prvé tri námety, ktoré môžete s deťmi v prírode absolvovať.

V pavúčej sieti

V letných mesiacoch je možné takmer na každom kroku vidieť pavučinu. A netreba sa zrovna pozerať do vysokých výšok. Pavučiny nájdete na stromoch, ale najčastejšie ne zemi medzi bylinami. Tam sa totiž pohybuje najviac drobného hmyzu. Deťom tak môžete ukázať ako taká pavučina vyzerá a možno v nej nájdete aj samotného pavúka. Ten pozorne čaká, kým sa do jeho pasce chytí prvá obeť. A už je tu! Ako vôbec pavúk zistí, že sa mu do pavučiny chytila nejaká muška? No, na okrajoch pavučiny rozmiestnil signalizačné pavučinky, ktoré drží prednými nohami. Akonáhle korisť narazí do siete, signálne lanká sa rozochvejú a dajú podnet pavúkovi, aby sa išiel pozrieť na svoj „obed“. Okrem toho má pavúk 8 očí, takže má aj super zrak.

Marmeláda zo všetkého

Na potulkách lúkami alebo skôr okrajmi lesov je možné nájsť množstvo lesného ovocia (maliny, černice, lesné jahody, borievky, čučoriedky…). Ak nájdete výdatné nálezisko, tak sa môžete nielen dobre najesť, ale časť takéhoto ovocia si môžete zobrať aj so sebou domov. Následne si z toho môžete vyrobiť vlastnú „lesnú“ marmeládu. Prípadne ovocie zjete len tak so zmrzlinou alebo s cukrom. A vlastnoručne nezbierané bobuľky chutia najlepšie.

Okrasné trávy

Ak nájdete suché trávy (nie klasickú trávu, ktorá je vysušená od slnka), nazbierajte si rôzne druhy. Doma si môžete jednotlivé druhy tráv nastriekať farebnými sprejmi a následne poviazať do pestrofarebných kytíc. Takéto ozdoby vám vydržia veľmi veľmi dlho a vy budete mať netradičnú ozdobu.

Už onedlho vám prinesieme ďalšie tipy na aktivity v prírode. A aj v tej nočnej.

Zdroj a inšpirácie pochádzajú z knihy S dětmi v přírodě (Ivana Šircová)