Lemony Snicket ako neobyčajný rozprávač príbehov

Keď sa pozeráme na nejaký zaujímavý film, mnohokrát si vyhľadáme len režiséra. Zabúdame, že ten príbeh musel niekto napísať, scenárista alebo spisovateľ, ktorého kniha sa adaptovala.

Preto by som sa v tomto článku chcela venovať skôr tvorcovi neobyčajných knižiek a príbehu, ako samotnému filmu, ktorý bol podľa nich natočený. Alebo aspoň narovnako, nakoľko v tomto prípade to bolo veľmi úzko prepojené a je škoda, že jeho knihy nie sú preložené do slovenčiny. Hoc sa dajú nájsť a kúpiť v českom jazyku.

Lemony Snicket je umelecké meno Daniela Handlera, spisovateľa, bibliografa, divadelného kritika a akordeonistu. Známym sa stal snímkom: Rad neštastných príhod (Series of Unfortunate Events), ktoré začal písať už v roku 1999. Pôvodne chcel vydavateľstvu ponúknuť svoj román, ale zaujal práve knihou pre deti, ktorá sa nakoniec rozvinula až do 13 kníh. A neskôr aj do samotného filmu. Ide o veľmi zvláštnu formu gotickej rozprávky, ktorá určite zaujme aj náročnejšieho rodiča.

daniel_handler

Hlavný dej spočíva v klasickom boji dobra so zlom. Tri siroty putujú ku svojej rodine, aby našli nový domov. Ale ich vzdialený a prefíkaný ujo chce majetok, ktorý zdelili a rôznymi nečestnými cestami sa k nim snaží dostať. Jednoznačne by som túto rozprávku odporučila starším deťom, tak nad 12 rokov. Ja som ju priližne v rovnakom veku videla a očarila ma svojou zvláštnou atmosférou a kostýmami.

Celý príbeh je popretkávaný fantasy prvkami a príhodami, ktoré sú zasadené do nejasnej prítomnosti, minulosti alebo budúcnosti. Každé z troch sirôt má zvláštnu schopnosť, ktorá im pomáha uniknúť pred zákerným ujom či uchrániť si holý život. Do filmu boli obsadení slávni herci ako Jim Carrey, Meryl Streep, Jude Law, či Dustin Hoffman. Rozprávka hovorí o sile ľudskosti, sile rodiny a dáva nám pripomienku, že nie je všetko zlato, čo sa blyští.

Lemony Snicket napísal aj inú detskú knihu, ktorá je prístupnejšia aj menšiemu čitateľovi, bohužiaľ stále iba v angličtine a nesie názov „Dark“ (tma). Ale slov tam je naozaj veľmi málo, preto by to bola možno aj dobrá forma, ako vaše dieťa odmala učiť cudzí jazyk.

Keď nabudúce budete pozerať dobrý film skúste si vyhľadať spisovateľa, či scenáristu, ktorý sa naozaj mnohokrát neuvádza. Treba aj deti učiť tomu, že aj keď všetci ľudia sa spoločne podielajú na výrobe filmu, najskôr ho predsa len musí niekto napísať. Lemony Snicket je pozoruhodný rozprávač príbehov a často čerpá z vlastného života a zážitkov, o čom napovedá aj posledná kniha zo série s názvom „Neautorizovaná autobiografia“. Filmová adaptácia časti kníh bola natočená v roku 2004, Bradom Silberlingom.

Foto © kcsb.org, Paramount Pictures