Meditácia pre deti na CD

Hygiena mysle či ducha je rovnako dôležitá ako hygiena tela.

Každý občas potrebuje zastaviť, upratať si v hlave, umravniť rozbehané a neodbytné myšlienky. Aj deti. A práve pre ne vyšlo CD so siedmimi krátkymi meditáciami, prispôsobenými pre detské vnímanie. Nahrávky majú 8 až 11 minút a ich cieľom je navodiť pokojnú atmosféru, uvoľnenie a v ideálnom prípade aj uspať potomka.

Každá meditácia sa však okrem uvoľnenia a upokojenia zameriava aj na konkrétne aspekty ako láska, šťastie, rovnováha či úcta k prírode. Atmosféru navodí lahodná hudba, niekde doplnená zvukmi prírody – spevom vtáčikov či zurčaním potôčika –, a „cvičením“ nás sprevádza príjemný ženský hlas.

V booklete k cédečku sa dozvieme aj to, ako dieťatko na meditáciu pripraviť. Na úvod sa deti uvoľnia, zhlboka sa nadýchnu a nechajú sa previesť vizualizačným „cvičením“. Pre ne je to absolútne prirodzená činnosť, veď detská fantázia pracuje na plné obrátky neustále. A tieto obrazy im pomôžu zastaviť sa, uvedomiť si sám seba, dopriať si čas, keď od nich nikto nič nechce.

Meditáciu si často spájame s východnými náboženstvami, no nie je v nej nič náboženského. V skutočnosti je to iba zahĺbenie sa do seba a uvoľnenie, „vypnutie“, ktoré odbúrava stres. Takou meditáciou môže byť pre nás veľkých pokojne aj umývanie riadu, štrikovanie či práca na záhradke, keď nerozmýšľame nad ničím „dôležitým“ a nechávame myšlienky voľne plynúť.

Za cédečkom meditácií pre deti stoja dve mamy. Po tom, ako jedna z nich na vlastnej koži zažila pozitívny účinok náhodne vypočutej meditácie na detské zaspávanie a zistila, že pre deti žiadne takéto nahrávky na Slovensku nemáme, pustili sa do toho. A výsledkom je príjemné a milé počúvanie, ktoré pomôže deťom uvoľniť sa, dobre sa naladiť či prekonať menšie trápenia.

www.meditaciepredeti.sk