Ostrov pokladov/ Treasure Island
Najznámejší román Roberta Louise Stevensona z roku 1883 bol mnohokrát sfilmovaný a určite pravidelne čítaný pred spaním. Napínavý a miestami strašidelný príbeh v sebe skrýva tajomstvo a dobrodružstvo, ktoré vždy čaká na objavenie ďalším čitateľom.
Kniha je možno obľúbenejšia u chlapcov, lebo hlavným hrdinom je postava Jima Hawkinsa, ktorý nachádza mapu Ostrova pokladov vo vrecku starého Billyho Bonesa, v hostinci svojej mamy. Ukáže ju miestnemu zemepánovi a lekárovi, ktorí sa rozhodnú, že za pokladom všetci spoločne pocestujú.
Na ľodi zistujú, že väčšina posádky sú bývalí členovia kapitána Flinta, ktorý poklad na ostrove zakopal a bohatstvo chcú pre seba. Nastáva boj dobra so zlom. Na ostrove kostlivcov objavujú Benna Gunna, trochu pomäteného trosečníka, ktorého tam posádka nechala a ktorý už dávno poklad našiel. Na mieste „krížika“ chamtiví piráti nenachádzajú bohatstvo, ale spravodlivosť v podobe Jimmových kamarátov. Poklad sa teda dostáva do správnych rúk.
Na tejto knihe je najpozoruhodnejšie napätie. Aj napriek tomu, že je písaná veľmi jednoduchým a čistým jazykom, skrýva v sebe strach a tajomstvo, ktoré tak láka deti. V príbehu sú piráti, poklad a opustený ostrov, atribúty pre najlepšie čitateľské, ale aj filmové dobrodružstvo pre každý vek. Prebúdza v nás túžbu objavovať, skúmať a cestovať.
Práve pri takýchto knihách deti objavujú lásku k čítaniu. Sú to nezabudnuteľné knihy, ktoré si deti budú pamätať ešte aj keď vyrastú a budú ich sprevádzať celý život. Budú im pripomínať dôležitosť odvahy a úprimnosti. Budú im pripomínať, že ľudia sa nesúdia podľa vzhľadu, ale podľa charakteru a že dobrým ľudom aj šťastie praje. Takéto knihy nikdy nestarnú a mali by byť povinnou výbavou kníh rodičov, ktorí radi čítajú svojim deťom pred spaním. V tomto prípade to je zážitok pre obidve strany, aj keď možno v prípade 125-teho čítania isté nadšenie opadáva, stále sa oplatí a to práve pre tú skutočnú a úprimnú detskú radosť.
Ostrov pokladov bol prvýkrát spracovaný do filmovej podoby v roku 1982 a to práve Sovietskym zväzom. O osem rokov neskôr bola natočená televízna verzia v čisto britskej produkcii. Nasledovala britsko-kanadská snímka v roku 1999, no a nakoniec moderná nemecká verzia z roku 2007.