Spoločenská hra CARCASSONNE

Určite sa nájde mnoho ľudí, ktorým netreba túto hru predstavovať. Na druhej strane je ešte dostatok tých, ktorí sa s hrou Carcassonne nemali možnosť zoznámiť, hoc táto populárna hra oslavuje už svoje pätnáste narodeniny.

Mnohí z nás sme vyrastali na pexese a Človeče nehnevaj sa. Keď sa mi prvýkrát dostalo pod ruky Carcassonne, ocitol som sa ako keby v inej hráčskej dimenzii.

Dovtedy zväčša náhodu pri hre zrazu vystriedala stratégia a taktika. Mohol som vymýšľať stratégie, kombinovať. A to bolo niečo pre mňa – všetky dovtedajšie hry boli založené na princípe, kedy ste len posúvali panáčika po hracej ploche podľa toho aké číslo na kocke práve padlo.

Základné fakty

Hra je určená až pre 5 hráčov, pričom kľudne si ju môžete zahrať aj dvaja. Minimálny vek hráčov je stanovený na 8 rokov, kedy sa už predpokladá, že dieťa v tomto veku dobre pochopí pravidlá a vie už aj trochu taktizovať. Súčasťou balenia sú okrem hracích kartičiek na tvrdom kartóne aj pekné farebné drevené figúrky, bodovacia mapa a tiež pravidlá v českom a slovenskom jazyku (pravidlá sú fakt detailne vysvetlené a doplnené aj obrazovými ukážkami).

Hra po svojom uvedení na trh získala aj cenu kritikov a stala sa “hrou roka 2001”. Odvtedy si získala milióny hráčov po celom svete.

Celkový čas potrebný na hru je zhruba 30 až 45 minút v závislosti od dĺžky rozmýšľania a taktizovania jednotlivých hráčov. Počas tohto času sú však všetci hráči neustále v pozornosti a kombinujú a pozerajú ako umiestniť kartičku do krajiny tak, aby získali čo najviac bodov. Čo i len chvíľková nepozornosť vás môže pripraviť o dôležitú pozíciu na hracom poli a tým aj o body.

Herný systém

Nehľadajte tu klasický hrací plán – ten vlastne budujete počas celej hry. Základná hra obsahuje celkovo 72 hracích kartičiek, na ktorých sú vyobrazené rôzne časti krajiny – lúky, cesty, mesto, križovatky, kláštor. Hráči striedavo vyberajú kartičky z pláteného vrecka a budujú krajinu, teda okolie francúzskeho mesta Carcassonne. Každý hráč môže v jednom ťahu vytiahnuť a priložiť len jednu kartičku. Musí vždy pritom dodržať pravidlo, že práve vytiahnutá kartička musí nadväzovať na už umiestnené kartičky a to z každej strany, ktorou sa dotýka ostatných kartičiek. Napr. cesta musí nadväzovať na cestu, lúka na lúku atď.

Zároveň pri položení kartičky môže alebo nemusí hráč umiestniť svojho panáčika na práve umiestnenú kartičku. Umiestňovaním panáčikov sa získavajú body, ktoré sa pripisujú buď okamžite (napr. pri ukončení cesty) alebo na konci hry (kedy sa spočítavajú body za obsadené lúky).

Systém hry je vymyslený tak, že hráči musia strategicky a takticky rozmýšľať a v zásade aj trochu predvídať (…čo sa stane, keď položím túto kartičku sem).

Hra vás do poslednej chvíle doslova núti taktizovať a vďaka priebežnému a koncovému sčítavaniu bodov je víťaz známy až po umiestnení poslednej kartičky.

Zhrnutie

Hru Carcassonne by som určite odporúčal zahrať si každému. Tých 45 minút je akurát čas, ktorý sa vám nebude zdať ani krátky ani dlhý. Miera napätia a taktiky má tiež svoje čaro a práve toto je prvok, ktorý vás stále drží v strehu. Pravidlá hry sú jasné a detailné a preto ich po max. dvoch hrách pochopí každý.

Dávam: