Je školská taška pohroma pre detský chrbát?

Každý z nás si určite minimálne raz všimol malého prváčika, ktorého školská aktovka bola väčšia ako on sám. Alebo “nastajlovaného” tínedžera s ruksakom cez jedno plece. Aktoviek, ruksakov, plecniakov je dnes toľko, že vybrať ten správy, ktorý by nedeformoval chrbát dieťaťa je veľmi ťažké. My spolu s fyzioterapeutkou Mgr. Natašou Haringovou sme na pozreli ruksakom na “zúbok” a skúsime vám dať návod na to, ako správnu tašku vybrať.

Azda vám nemusíme prízvukovať, že nevhodný výber školskej tašky môže narobiť veľa škody. Rodičia sa často pýtajú či a aký batoh môže ich dieťa nosiť. Napríklad problémom bývajú aj dlhé popruhy. Ak sú voľné alebo príliš dlhé a dieťa si takýto batoh dá na chrbát, taška podporí nesprávne zaguľatenie chrbtice, ktoré môže v neskoršom veku dieťaťa viesť k zdravotným ťažkostiam.

Ďalšou častou chybou, obzvlášť starších detí býva prehodená taška cez jedno plece, dlhodobé nosenie tašky na jednom pleci alebo v jednej ruke. Tento opakovaný návyk vedie k poruchám držania tela a neskôr aj k patologickým zmenám na chrbtici. A chrbtica, ako všetci vieme sa “opraviť” nedá. Rodič s výberom školskej tašky má často problém, pretože trh je plný rôznych možností a produktov.

Tak sa spolu skúsme pozrieť aspoň na tie najdôležitejšie aspekty výberu:

  • V prvom rade, vyberajte tašku dieťaťu podľa jeho veľkosti a veku. Každé dieťa je iné, má iný vzrast, inú postavu a teda aj svoje špecifické potreby.
  • Dbajte na to, aby ste vyberali iba špeciálne školské tašky. Tie majú totiž úplne inú konštrukciu ako batohy na turistiku či voľnočasové alebo športové aktivity. Školské tašky musia mať predovšetkým pevnú vystuženú zadnú časť, ktorá by taktiež mala byť anatomicky tvarovaná. Popruhy na plecia by mali byť dostatočne hrubé, najlepšie polstrované a široké aspoň 4 centimetre.
  • Tiež dávajte pozor na hmotnosť tašky. Riaďte sa zásadou “čím ľahšia, tým lepšia”. Staršie normy požadovali, aby taška mala minimálnu hmotnosť 1200 g a školské tašky pre prvý stupeň by mali mať 1400g. Avšak vo všeobecnosti odborná literatúra tvrdí, že taška spolu s jej obsahom, ktoré dieťa každodenne nesie, by nemala presiahnuť 10% jeho vlastnej hmotnosti.
  • Pri správnom nákupe školskej tašky by vám mal pomôcť aj zaškolený personál. Ale nie vždy sa tak stane. Napriek tomu, skúste sa u predavačov informovať, či vami vybratá školská taška prešla nezávislými testami, ktoré zaručujú jej nezávadnosť. Práve pri nákupe školské tašky nie je rozumné prehnane šetriť a kúpiť tú najlacnejšiu variantu. Takéto tašky sú často vyrábané z veľmi nekvalitných lacných materiálov, ktoré nespĺňajú ani základné bezpečnostné požiadavky.
  • Taška by mala mať aj dostatočný počet jednotlivých priehradok, komôr či vreciek. A predovšetkým – vystužené dno. Samotné vnútro tašky by malo mať minimálne 2 samostatné oddelenia. Do tašky sa musia minimálne zmestiť formáty zošitov či dosiek A4. Plusom je, ak má taška samostatné bočné vrecko na fľašu či desiatu. Výhodou je ak aj putko na nosenie je dostatočne pevné a široké, aby tašku dieťa mohlo pohodlne prenášať. Nezabúdajme taktiež na priestor na rozvrh či menovku. Fyziologicky to samozrejme dieťa nijako neovplyvní, ale zvýši to funkčnosť tašky ako takej.
  • Až v poslednom rade riešime dizajn. Častokrát je to ale vec, ktorá aj u rodiča aj dieťaťa je na prvom mieste. Samozrejme, chápeme, že taška by sa malému či veľkému školákovi mala aj páčiť. Tak ho vezmite na nákup so sebou. Nech sa aj ono zúčastní výber tašky, ktorú bude minimálne rok nosiť. Farebné prevedenie alebo rozprávkové motívy pokojne nechajte na neho a vy sa sústreďte na bezpečnosť, funkčnosť a reflexné elementy. Reflexné prvky by mali mať minimálnu šírku 25 mm a nemali by byť našité len na prednom diely, ale najmä na oboch stranách výrobku.

Ak ste už náhodou školskú tašku kúpili, pozrite si ju, či má všetko tak, ako by to bolo správne.

V dnešnej dobe počítačov a tabletov si deti už beztak ničia správne zakrivenie chrbtice. Nedopomáhajme im k tomu aj školskými taškami.