Spoločenská hra Slovensko – otázky a odpovede

Dnes si predstavíme opäť jednu zo známejších spoločenských hier, ktorá si stále nachádza nových a nových priaznivcov. V podstate nejde ani tak o klasickú spoločenskú hru, ale skôr o vedomostnú, resp. kvízovú hru.

 

Základné fakty

Hneď pri prvom kontakte s hrou vás prekvapí jej pomerné veľká hmotnosť. To niečo naznačuje – po otvorení škatule zbadáte pekne zložený hrací plán, ktorý je vytlačený na tvrdom kartónovom papieri. Balenie ďalej obsahuje 6 hracích figúrok v rôznych farbách (každá pre jedného hráča), hraciu kocku, 36 kartičiek s označením kategórií a nakoniec 400 kartičiek s otázkami.

Na 400 kartičkách sa nachádza 2.400 otázok (na každej kartičke je teda 6 otázok), pričom otázky sú delené do šiestich okruhov (história, kultúra, príroda, geografia, šport, rôzne). Na jednej strane kartičky sú otázky, na druhej zase odpovede na ne.

Herný systém

Systém hry je veľmi jednoduchý. Samotnú hru začínate v ktoromkoľvek rohu hracieho poľa. Hodíte kockou a podľa hodeného čísla sa posuniete po hracom poli – buď doľava alebo doprava (je to na vás ako sa rozhodnete). Hracie pole je navrhnuté do štvorca, pričom medzi rohovými “zástavkami” je vždy 6 políčok, pričom každé políčko znázorňuje určitý okruh otázok (šport, geografia…). Vždy musíte zodpovedať otázku práve z tej kategórie, kde ste práve zastavili. Otázku vám prečíta spoluhráč. Ak uhádnete odpoveď, získate kartičku z danej kategórie (slúži na evidenciu už zodpovedaných okruhov otázok). Ak počas hry znova správne zodpoviete otázku z kategórie, ktorú už máte (napr. príroda), ďalšiu kartičku už nedostanete, ale získate právo ďalšieho hodu a teda šancu na zodpovedanie ďalšej otázky.

Otázok o Slovensku je toľko, že ani po niekoľkých hraniach vám hra nezovšednie.

Cieľom každého hráča je čo najrýchlejšie zodpovedať otázky zo všetkych 6 kategórií a posunúť sa tak do finálnej časti hry. Po získaní daných kartičiek a po splnení určitých pravidiel si hráč vyberie roh hracieho pola, z ktorého bude ukončovať hru a zodpovedať posledné otázky (tu je šanca vybrať si práve otázky z kategórií, ktoré sú vám najbližšie).

Celú hru vyhráva hráč, ktorý najskôr dosiahnie zodpovedanie všetkých okruhov otázok a následne zodpovie ešte 2 postupujúce a jednu záverečnú “finálovú” otázku z kategórie, ktorú mu vyberie protihráč.

Zhrnutie

Hra, resp. kvíz je svojím systémom hry veľmi jednoduchá. Na druhej strane sa to nedá povedať o samotných otázkach. Po prečítaní mnohých otázok sa naozaj zasmejete a to nie preto, že by boli smiešne formulované, ale preto, že vôbec nebudete tušiť na ne odpoveď. A pri väčšine otázok asi nikto z hráčov.
Áno, väčšina otázok v hre je naozaj veľmi ťažkých. Pri mnohých otázkach vám pomôže napr. tolerancia alebo tipovačka. Iné otázky však musíte zodpovedať na šupu presne.

Základné pravidlá sú zadefinované, hodnotenie otázok a úroveň ich zodpovedania si však môžete stanoviť sami, napr. či budete vyžadovať presnú a celú odpoveď alebo sem-tam prižmúrite oči a uspokojíte sa aj s menej presnou odpoveďou.

Na záver ešte jedno malé odporúčanie a to, aby hru hrali vekovo približne rovnakí hráči (aspoň +-), aby bol “boj” vyrovnaný. A nemohol sa niekto sťažovať že je mladí a je teda v nevýhode.
Ak si chcete hru zahrať so svojimi deťmi, odporúčam ju aspoň pre 12+ ročných. Prípadne siahnite po ľahšej verzii – Slovensko Junior, ktorú vám predstavím niekedy nabudúce.

Prajem príjemnú zábavu a veľa nových poznatkov.

Dávam: