Stickman

Julia Donaldson v rozprávani o Gruffalovi pokračuje príjemnou a vtipnou rozprávkou, ktorá vás prekvapí svojou pointou.

Pán Halúzka to má v živote ťažké. Pes ho berie ako hračku na aportovanie, labuť si z neho chce postaviť hniezdo. A on iba sníva o tom, ako sa vráti domov ku svojej pani Halúzkovej a deťom.

Jednoduchá rozprávka nás núti zamyslieť sa nad veľmi nezvyčajnou vecou, ktorá by nám v bežnom živote asi ani nenapadla. Môže pán Halúzka naozaj mať svoj vlastný domov? Pre deti to je ale veľmi dobrá lekcia šanovania prírody, že všetko je súčasťou celku, všetko má svoje miesto na Zemi, aj keď len veľmi skromné a malé. Detaily, ktoré inokedy nevidíme, sa nám rozprestierajú pred očami ako ešte nikdy predtým.

Autorka využíva veľmi svojský spôsob rozprávania. Je jednoduchý, ale bystrý a vtipný. Dostáva sa k pointe veľmi rýchlo, čím si zaisťuje pozornosť dieťaťa, ktorá je niekedy veľmi prchavá, najmä v rannom veku. Dieťa si rozprávku môže vypočuť na audio nahrávke alebo klasickejšie – od rodiča pred spaním. Nebolo by možno zlé takouto formou dieťa učiť anglický jazyk, ktorý sa mu predsa len v budúcnosti zíde.

Rozprávky nám rozvíjajú predstavivosť a kreativitu, ktorú potrebujeme v každom veku. Pán Halúzka má aj vianočnú tématiku, lebo na konci zachraňuje Santa Clausa (u nás Ježiško) a neskôr mu pomáha rozdávať darčeky. Nakoniec sa vracia naspäť k svojej rodine a nám je z toho tak pekne pri srdci. Aj jednoduchý námet dokáže zaujať a prebudiť v nás lepšieho človeka.

Foto © BBC