Tučniaci

Radi by ste svojim deťom ponúkli hračku, ktorá bude rozvíjať ich logické myslenie a priestorovú predstavivosť? Potom vyskúšajte hru, resp. hlavolam Tučniaci na ľade, z edície SMART hry.

Základné fakty

Samotná hra, rovnako ako všetky ostatné z edície SMART, sú dodávané v škatuli o rozmere približne 24 x 24 x 5 cm. Takže ide o celkom skladnú hru, ktorú si môžete zobrať aj na cesty.

Výhodou balenia je, že hra je dodávaná v škatuli s priehľadnou prednou stranou. Takže môžete nazrieť, takpovediac, dovnútra a „zoznámiť“ sa s hrou ešte pred jej kúpou.

Samotný hrací plán, ak to tak možno nazvať, je veľmi pekne prepracovaný. Jednotlivé hracie kocky krajiny sú vyrobené z plastu, pričom každý dielik má inú výšku a naklonenie. Takže zostavená hracia plocha následne vytvára dojem skutočnej arktickej krajiny. Na niektorých dielikoch sú figúrky samotných tučniakov, ktoré sú tiež veľmi pekne spracované a teda verím, že sa budú páčiť každému hráčovi – a hlavne tomu detskému.

Súčasťou hry je aj brožúrka so zadaniami a pokynmi, ako sa má samotná krajina vystavať. Zadania sú v nej rozdelené do štyroch kategórií, od najľahšieho (starter) až po skutočných fajnšmekrov (master). Každá úroveň obsahuje následne 12 zadaní, podľa ktorých treba kocky (ľadové kryhy) na hraciu plochu ukladať.

Herný systém

Princíp hry je veľmi jednoduchý. Cieľom je poskladať do hracej plochy všetky dieliky (ľadové kryhy) s tučniakmi a to tak, aby tučniaci stáli na zadaných miestach (podľa hernej brožúry). Na prvý pohľad sa vám môže zdať byť zadanie jednoduché. Dieliky s tučniakmi sú totiž vždy iného nepravidelného tvaru a naviac majú jednu časť (dielik) pohyblivý. Tým sa naskytá obrovské množstvo možností, ako sa dajú dieliky na hrací plán uložiť. Trochu uľahčením je skutočnosť, že dieliky možno ukladať vždy len jednou stranou – teda nemožno ich uložiť hore nohami (na rozdiel napr. od hry Katamino, kde bolo možné ukladať hracie kocky na hrací plán aj spodnou aj vrchnou časťou).

tucnaci

Ideálne je začať plniť zadania od začiatku, aby ste si zvykli na systém hry – teda od úrovne starter. Nie je to však podmienkou, nakoľko jednotlivé zadania na seba nijako nenadväzujú a teda môžete začať u ktorejkoľvek úrovne a zadania chcete. Osobne si však myslím, že sa sami pripravíte o čaro z hry.

Tučniaci majú predpísanú pozíciu, ale nie všetci. Tým sa riešenie sťažuje, pretože nie vždy poznáte polohu zvyšných dvoch tučniakov.

Zhrnutie

Hry z edície SMART patria k tým hrám, ktoré si potrpia na spracovanie a dizajn. Výnimkou nie je ani táto hra. Tučniaci sú vhodní takmer pre všetky vekové kategórie a generácie (výrobca udáva 6 – 99 rokov). Najmenších určite zaujmú hlavne samotné figúrky tučniakov a tých starších hlavne dômyselný posúvací mechanizmus jednotlivých dielikov.

Dávam:
Inzercia