Ako môže nevhodná strava uškodiť našim deťom
Viete, milí rodičia, že závisí priamo od Vás, či budete mať obézne deti? V tomto prípade nechcem rozoberať genetiku, ale nevhodné stravovanie. Viete, čo treba dať vašim ratolestiam jesť, aby boli zdravé a normálne sa vyvíjali? Siahate po bio potravinách, vyhýbate sa sladkostiam, E-čkam a podobne? A viete iste, že to robíte správne?
Obezita patrí k jedným z najčastejších civilizačných ochorení. Na Slovensku ňou trpí približne 20% populácie a 60% má nadváhu. Ide o ochorenie, ktoré je charakterizované nadmerným ukladaním tuku v organizme. Jednou z najčastejších príčin, prečo sa nám nadmerne ukladá tuk v tele, je nepomer výdaju a príjmu energie. Za energiu považujeme stravu, ktorú prijímame, obzvlášť bohatú na cukry a tuky. Alarmujúce však na obezite je, že nepostihuje len dospelých, ale čím ďalej tým viac aj naše deti.
Obezita ale nie je jediné, čo môže nevhodná strava spôsobovať. Skúsme spomenúť osteoporózu, cukrovku, vysoký krvný tlak, srdcovo-cievne alebo nádorové ochorenia. Navyše, obézne deti sa ťažko zbavujú nadbytočných kilogramov, drvivá väčšina ostáva obéznymi aj v dospelosti.
Čo robiť, aby deti neboli tučné:
- pravidelné jedlo, 5-6 krát denne
- nezabúdajte na raňajky a ani na desiatu
- na obed im skúste vždy dať aj polievku
- nedávať navečer veľké porcie, aby dieťa “dobehlo” vynechané chody
- zredukovať príjem sladených nápojov
- pridať viac čerstvej zeleniny a ovocia
- nezabúdať na mliečne výrobky, ale nie nízkotučné, tvrdé syry sú výborné
- preferovať celozrnné alebo grahamové pečivo pred bielym
- pridať do jedálnička strukoviny
- nevynechávať zo stravy mäso – vhodné je kuracie, morčacie, hovädzie aj bravčové
- pridať do jedálnička ryby 1-2 x týždenne
Ryby sú vynikajúcou zložkou jedálnička detí, pretože podporujú správny vývoj mozgu a zraku. Problémom je, že deti na ne nie sú zvyknuté a teda ich ani neľúbia. Keď sa robil prieskum medzi 6-16 ročnými deťmi, len 14% z nich malo dostatočný príjem tejto potravinovej zložky. Pokiaľ dieťa nie je na ryby naučené z domu, v školských stravovacích zariadeniach to nenapravia. Podľa vedúcej zo školskej jedálne v Martine zo 450 detí zje rybu maximálne tak 20 detí.
A ak si zhrnieme, čo by deti nemali alebo len v obmedzenom množstve tak sú to rozhodne tieto poraviny: hranolčeky, čipsy, smotanové zmrzliny, tučné pečivo ako sú šišky, keksy či sušienky, sladené nápoje, príliš slané jedlá a údeniny. Nevynechávajte deťom celé potravinové skupiny ako mäso, produkty s lakózou či lepkom, pokiaľ na to dieťa nemá závažný dietetický dôvod. A prosím, neberte deti do fastfoodov.
Sladkosti preč úplne?
Áno, my, čo máme deti vieme, ako veľmi ľúbia všetko sladké. A ruku na srdce, ani my sami by sme si nielen detstvo ale ani terajší život nevedeli predstaviť bez sladkostí. Pokiaľ dieťaťu viete ako-tak zabezpečiť vyváženú stravu, drobná sladkosť mu určite neublíži. Nezakazujte deťom jesť sladkosti úplne. Nakoniec to dopadne tak, že ich budú konzumovať tajne.
Najvhodnejšie sladkosti sú: med, oriešky, sušené či čerstvé ovocie. Ale je nám jasné, že čokoláda či zmrzlina chutia oveľa lepšie. Ak teda prosebným očiam svojich ratolestí neviete odolať, skúste venovať aspoň zvýšenú pozornosť etikete sladkosti. Obsahuje skutočné kakaové maslo a nielen jeho náhradu? Koľko má stužených rastlinných tukov, koľko cukru a akého? A pozor na E-čka – ide väčšinou o konzervanty, rôzne farbivá či sladidlá. Sú tam na to, aby výrazne predĺžili životnosť produktu a zatraktívnili farbu pre deti. Nevhodné sú napríklad tieto: pomarančová žltá (E 110), chinolínová žltá (E 104), azorubín (E 122), allura červená (E 129), tartrazín (E 102), košenilová červená 4R (E 124).
Aktuálne trendy v stravovaní
Najsilnejšie je momentálne cítiť dva. Sú navzájom protichodné a oba extrémne. Jeden je konzumný fastfoodový, kedy rodičia bez mihnutia oka aj malé deti vezmú do Mekáča, kde pred nich postavia hranolky a kuracie nugetky. Sladené sýtené nápoje, pizza, šišky a iné “dobroty” si dopraje celá rodina. Čo tam po kvalite a výživovej hodnote.
Druhý extrémny model stravovania je ten, kedy matka úzkostlivo rieši všetko, čo jej dieťa zje. Panicky sa bojí alergií či nejakých intolerancií. Číta, aké je zlé a nezdravé mäso, vajíčka, glutén je príšerné zlo a podobne. No a týmto častokrát ničím nepodloženým článkom podriadi aj stravovanie svojich malých detí. Ako som už niekoľkokrát spomínala, vynechanie ktorejkoľvek potravinovej skupiny je nebezpečné. Človek je prirodzene všežravý a teda má jesť všetko. Dohliadnuť si predsa môžete na kvalitu jedla. Dnes je tých možností pomerne dosť.
Kde teda matky robia zásadne chybu? Mnohé hneď na začiatku po narodení potomka. Deťom samé privodzujú obezitu tým, že im neustále ponúkajú jedlo. Len čo dieťa zaplače, už aj mu utekajú dať niečo jesť. Problém je, že dieťa prestane rozlišovať hlad od iných pre neho nepríjemných situácii a naučí sa všetko nepohodlné riešiť jedlom.
Pozor na BIO
V súvislosti s trendami o prehnane zdravej výžive ide ruka v ruke aj trend BIO. Rodičom, ktorým záleží na kvalite stravy, často siahajú po tejto alternatíve v nádeji, že je to to najlepšie riešenie. Ale skutočne je?
Primár pediatrického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Juraj Kováčik hovorí: „Označenie bio na potravinách znamená, že sa pri pestovaní plodín alebo chove zvierat použili iba pomocné látky, ktoré nezaťažujú životné prostredie a sú povolené prísnou legislatívou. Či sú biopotraviny to najlepšie aj pre malé deti, nemusí byť až také jednoznačné.“ Skúsme spomenúť rôzne mikroorganizmy, ktoré zapríčiňujú rôzne ochorenia alebo plesne, ktoré produkujú mykotoxíny a sú karcinogénne. V potravinových reťazcoch sa táto hladina mykotoxínov kontroluje a ak sa prekročí limit, daná potravina jednoducho nejde do predaja.
Čo teda nevhodná strava spôsobuje našim deťom?
Pre deti je kľúčové najmä to, čo zjedia v priebehu svojich prvých troch rokov, kedy sa im vyvíja mozog, kosti a imunitný systém. Formuje sa im metabolizmus a práve v tomto veku je možné správnym stravovaním predísť vzniku alebo znížiť riziko civilizačných chorôb.
V tomto veku by malo dieťa prísť do kontaktu so všetkými bežnými potravinami. Možno si to mnohí neuvedomujeme, ale práve včasný kontakt s nimi môže byť účinnou prevenciou voči potravinovým alergiám či celiakii. Potravinu netreba vylúčiť z jedálnička ani vtedy, keď ju dieťa odmieta. Niektorým deťom trvá aj 15 krát, kým si nejakú chuť obľúbia.
Chybou taktiež je, ak rodičia dávajú deťom do jedného roka piť kravské mlieko. Toto mlieko má veľa bielkovín a v neskoršom veku môže dieťaťu spôsobiť obezitu. Ani náhrada ryžovým či sójovým mliekom nie je vhodná, pretože vôbec nevyhovujú po nutričnej stránke.
Nie je to však len vyvážená strava, čo prispieva celkovému zdraviu našich detí. Sú to ešte dva faktory. Pohyb a čisté zuby.
Kvalitná a vyvážená strava bez pohybu stráca na svojej dôležitosti. A rovnako nesmieme zabúdať, že po jedle by sme svojim deťom mali pravidelne čistiť zúbky. Ak sú deti šikovnejšie, tak minimálne im ich aspoň dočisťujme. Na to nám ideálne poslúži kvalitná zubná pasta, kefka a pohárik na vyplachovanie. Skúste napríklad sadu od zajka. Deti si ju rýchlo obľúbia. Ak by predsa len zajko nebol ten ideálny kamarát na čistenie zúbkov, môžete si ešte vybrať dina, hrošíka alebo koalu.