Warning: Undefined array key "views_2595" in /data/7/3/7308df5c-d804-49e5-b7f8-7dc05288a864/lenivyrodic.sk/web/wp-content/themes/lenivyrodic/inc/post-views.php on line 10

Prvá výživa našich najmenších

Keď sa vám narodí bábätko na tento svet, nepríde naň už “hotové”. Okrem toho, že je maličké a bezmocné, ani jeho tráviaca sústava nie je kompletne vyvinutá. Neobsahuje ešte všetky potrebné enzými na trávenie, pomocou ktorých sa v žalúdku a črevách rozkladá potrava. Chýbajú mu aj fermenty podžalúdkovej žľazy a sliznice čriev na rozkladanie bielkovín. Ani množstvo žalúdočných kyselín nie je dostatočné. Približne do 5-teho mesiaca dieťatko nepotrebuje nič iné len mlieko. Avšak niekedy od tohto obdobia mu mlieko prestáva stačiť a prichádza obdobie prikrmovania.

Spočiatku nie je potrebné dodávať vášmu bábätku všetky živiny. Má ešte malý žalúdok a teda majte na pamäti to, že čokoľvek mu z nich dáte, prispeje k tomu, ay bolo silnejšie a zdravšie. Jeho organizmus má malé zásoby živín, z ktorých môže čerpať. Vyvážený príjem živín je dôležitý a teda vegetariánske a vegánske bábätká nie sú žiadúce aj napriek tomu, že ich matka sa takto stravovať môže. Taktiež je dôležité uvedomiť si, že pri prvom zoznamovaní dieťatka s tuhou potravou vôbec nie je dôležitá veľkosť porcie. Už len pár lyžičiek tuhej stravy za deň mu umožní prijať rôzne chute, vône a živiny. O niekoľko týždňov bude tak dieťatko pripravené začať “konzumovať” jedno či dve jedlá denne. Pod “jedlom” môžeme chápať aj jednu či dve lyžičky pokrmu.

Dieťa vám dá samo najavo, koľko toho potrebuje zjesť. Pokrmy zo sacharidov sú sýtejšie ako napríklad čerstvé ovocie a zelenina. Keď vidíte, že dieťa má dosť a už nechce, prestaňte ho kŕmiť.

Skúste sa sústrediť, aby dieťa v začiatkoch dostávalo veľa čerstvého ovocia, zeleniny, potraviny bohaté na bielkoviny, zdravé tuky a kvalitné sacharidy. Ak dieťa dostane z tejto zostavy z každého aspoň trochu, je to úplne v poriadku. Pokiaľ sa vám podarí ho takto “zdravo” nastaviť, privykne si na takúto stravu a potom to ako rodič oceníte, keď bude staršie.

Najvhodnejšie prvé príkrmy

Na začiatok je najlepšie začať zeleninou – jedným druhom. Neznamená to však, že mu nemôžete podať aj ovocné pyré. Háčik je však v tom, že dieťa veľmi rýchlo príde na to, že ovocie je sladšie a zeleninu bude potom odmietať. Na lyžičku nenaberajte veľa.

Mrkva – je pomerne sladká a bábätkám vyhovuje. Uvarte ju tak, aby bola mäkká a dala sa vám pohodlne rozmágať vidličkou. Mrkva obsahuje veľa betakaroténu, ktorý je dôležitý pre rast, zdravú pokožku, zrak a silné kosti.

Zemiak – má jemnú chuť a obsahuje dostatok vitamínu C a draslíka. Pripraviť ho môžete rôzne, uvariť, na pare, upiecť. Môžete a nemusíte ho rozriediť malým množstvom mlieka na kašu.

Sladký zemiak – má vysoký obsah betakaroténu a má viac živín ako bežný zemiak. Výborne sa dá kombinovať aj s inými druhmi zeleniny.

Maslová tekvica – opäť ďalšia zelenina bohatá na betakarotén. Chutí výborne s jabĺčkom či hruškou. Pokojne ju môžete zmiešať aj s malým množstvom detskej ryže.

Tekvica – ďalší oranžový betakaroténový druh zeleniny. Je možné ju variť, piecť alebo dusiť na pare. Tiež veľmi dobre chutí v kombinácii s ovocím, inou zeleninou alebo ryžou.

Jablko – je výborným prvým ovocím pre bábätko, pretože je len málo pravdepodobné, že z neho dieťa dostane alergickú reakciu. Sú bohatým zdrojom pektínu, ktorá pomáha detskému organizmu lepšie spracovávať tuhú stravu. Dieťaťu ho môžete dať “ožužlávať” alebo z neho pripraviť pyré.

Hruška – je v mnohom podobná jablku. Má jemnú chuť, je sladká a má taktiež vysoký obsah pektínu. Navyše je v nej vysoko obsiahnutý vitamín C a A a aj niektoré vitamíny zo skupiny B. Ak z nej chcete vášmu drobcovi pripraviť pyré, hrušku krátko povarte, aby si zachovala svoje živiny.

Banán – zrelý banán je ideálny v tom, že je možné ho dobre rozmágať bez toho, aby ste ho museli variť. Je možné ho riediť aj mliekom. Banány obsahujú vitamín C a draslík, ktorý podporuje vývoj svalov. Je dobrý na energiu, pretože obsahuje tri druhy zdravého prírodného cukru. Žiadne iné ovocie neobsahuje viac stráviteľných sacharidov ako banán.

Vyberajte tieto potraviny

Mnoho z nás sa domnieva, že čerstvé potraviny sú tie najvhodnejšie. Ale mnoho potravín, ktoré si zakúpime “čerstvé” v supermarketoch boli dopestované dávno pred vrcholom sezóny, pobudli si nejaký ten čas v nákladiakoch, skladoch a podobne. Čiže ak čerstvé, tak najlepšie sezónne a od lokálneho pestovateľa – vtedy je toto čerstvé naozaj najlepšou voľbou. Druhé v poradí sú však mrazené produkty. V dnešnej dobe technológia pokročila a zmrazuje sa veľmi rýchlo a hlboko (niekedy okamžite po zbere) a teda si tieto výrobky zachovajú skoro všetky živiny.

Ako som už načrtla, skúste sa zamerať na potraviny, ktoré sú miestne a sezónne. Na tuzemské potraviny je náš organizmus nachystaný, ale s exotickým ovocím si nemusí poradiť. Balenie aj preprava sú rýchle a krátke a takéto potraviny sú aj bohatšie na živiny.

Do tretice je potrebné myslieť aj na to, že surová zelenina či ovocie majú väčšie množstvo živín ako ich tepelne upravené verzie. Pri niektorých druhoch tepelným spracovaním stratíme až polovicu živín. Surové produkty obsahujú enzými potrebné na rozloženie iných potravín. Na druhej strane obsahujú veľa vlákniny, ktorá nie je ideálna pre malé brušká. A sú aj potraviny, z ktorých organizmus vie vyťažiť viac, keď sú tepelne upravené. Skúsme spomenúť mrkvu alebo paradajky.

Pozor na rôzne mýty

Zlý spánok – niektoré deti sa v noci neustále budia, čo je pre rodičov veľmi vyčerpávajúce. Skúste sa teda zamerať na to, aby dieťa na noc dostávalo výživný príkrm, ktorý obsahuje cukry, bielkoviny a zeleninu. Pokiaľ sa naozaj budí od hladu, pomôžu vám najmä spomínané bielkoviny. Na ich trávenie je totiž potrebný dlhší čas.

Už má zuby, môže jesť – ale vyrastené zuby ešte neznamenajú, že je dieťa pripravené na prijímanie tuhej stravy. Niektoré deti majú zúbok ešte pred štvrtým mesiacom, čo je na tuhú stravu príliš skoro. A poznám aj také, ktorým prvý zúbok narástol až v deviatich mesiacoch. Takže zuby rozhodne nie sú znamením na prikrmovanie.

Začneme neskôr, aby sme sa vyhli alergiám – niektorým rodičom bolo poradené, aby s príkrmami počkali na neskorší vek dieťaťa (po 6. mesiacoch), ak sa im v rodine vyskytuje alergia. Vraj bude imunitný systém vyvinutejší a lepšie tieto alergie zvládne. Výskum však ukázal, že neskorší nástup prijímania tuhej spravy neovplyvňuje rozvoj alergií. Skôr si dieťa na tuhú stravu bude horšie privykať. Taktiež ho týmto posunom vystavíte nedostatku železa, pretože mlieko ho neobsahuje toľko, koľko dieťa v danom veku potrebuje.

Gluten free, lactose free, vegan, raw… – moderná doba so sebou prináša aj moderné trendy v stravovaní. A tak sa niektoré matky rozhodnú, že svojim deťom predsa nebudú podávať stravu so pšenicou, mäsom či mliečnymi výrobkami. Vynechanie celej potravinovej skupiny je však pre dieťa nebezpečné! Mliečne výrobky sú dôležitým zdrojom vápnika a vitamínu D a sú nevyhnuté na rast kostí a zubov. A majú vysoký obsah bielkovín. Pšenica obsahuje lepok. Áno, malému množstvu detí môže vyvolávať problémy. Ale treba myslieť na to, že je vynikajúcim zdrojom cukrov, B vitamínov a vlákniny. No a čo sa týka mäsa, poznáme len málo podobných zdrojov ľahko využiteľného železa. A nezabúdajme na živočíšne bielkoviny.

Tekutiny

Okrem materského (alebo umelého) mlieka začíname deťom pridávať aj rôzne iné tekutiny: vodu, čaje, šťavy či mlieko. Či už sa dieťa naje alebo napije, je potrebné myslieť aj na jeho ústnu dutinu – a to bez ohľadu na to, či už má zúbky alebo nie. Detské zúbky sa nekazia len stravou a pitím presladených čajíkov. Zuby poškodzujú aj mlieko či ovocné šťavy, ak ich dieťa pije často. Príliš veľa tekutín ani nie je dobré, pretože zbytočne zavodňujú dieťatko a pre ich obličky je to potom neskutočná námaha. Zubári dokonca spozorovali, že poškodenie zubov spôsobuje aj pitie čistej vody. Pri saní sa totiž odplavuje ochranná vrstva slín, ktorá chráni predné zúbky a teda sa zuby poškodzujú aj bez nápojov s obsahom cukru.

img_wipes

Aby ste zabezpečili dokonalú ústnu hygienu svojich najmenších po jedle či sladkom pití, vyskúšajte čistiace obrúsky na zuby a ďasná. Sú maximálne bezpečné, prírodné a úplne rozložiteľné. Vyrobené sú zo 100% jemnej bavlny s obsahom xylitolu. Ich jemná textúra zabezpečuje efektívne čistenie a kontrolu povlaku. Pre dosiahnutie optimálnej hygieny, je každý obrúsok sterilizovaný a individuálne zabalený. Tým sa tieto obrúsky stávajú jednoduchou cestou k tomu, aby ste si boli istí, že prvé zúbky a ďasná Vašich detí sú čisté už od začiatku.

Inzercia