Taping a deti
Určite ste si mnohokrát všimli rôznych športovcov, ale aj iných ľudí ako na svojom tele majú polepené rôznofarebné pásky. Ide o metódu taping, ktorá si začína získavať obľubu aj u Slovákov. Ale je možné pomocou tapingu stimulovať aj deti? A čo im vie táto relatívne nová metóda ponúknuť? O tom sme sa opäť rozprávali s Mgr. Zuzanou Komárovou, ktorá sa okrem rehabilitácie, Vojtovej metódy venuje aj tapingu.
Taping – Kinesiotaping (KT) je metóda, ktorá pomocou lepenia pások využíva telu vlastné reparačné procesy. Účinok sa prejavuje vďaka aktivácii nervovej a obehovej sústavy. Najčastejšie sa používa pri regenerácii nervovo-svalových štruktúr, na zmiernenie bolesti, podpore hojenia a cirkulácie, zlepšenie funkčného pohybu a podpore výkonu.
Táto metóda je vhodná aj pre detských pacientov, tu ale však Zuzana zdôrazňuje: “že je potrebné mať na pämati hlavne to, že sa jedná o doplnkovú liečbu a prvoradé je vždy cvičenie. U detí sa KT najčastejšie používa ako korekčná technika, ale aj na stimuláciu oslabených svalov alebo uvoľnenie stuhnutých svalov, zníženie bolesti a k relaxácii svalov pri poraneniach.”
U môjho syna boli diagnostikované ploché nôžky, druhý stupeň. Okrem vyšetrenia u ortopéda a ortopedických vložiek sme vyskúšali aj taping. Syn má tri roky a na pásky reaguje veľmi dobre. Ale taping má ďaleko viac čo ponúknuť.
“Najčastejšie diagnózy v detskom veku, pri ktorých sa KT využíva sú: svalové dysbalancie, skoliózy, bolesti chrbtice, deformity nohy a prstov, centrálne a periférne parézy. Ale aj v prípade tapingu je potrebné, aby KT aplikoval fyzioterapeut, ktorý má ukončený špeciálny kurz a presne vie ako má pásku umiestniť, aby fungovala v súhre s detským telom.” vysvetľuje Zuzana.
Avšak mnohé mamičky napadne, že ich dieťa má citlivú pokožku. Páska je vodeodolná a býva aplikovaná na pokožke pod dobu 3-5 dní.
“Kedže deti majú citlivú pokožku, mal by sa robiť test „kožnej citlivosti“, to znamená, že na chrbát alebo brucho aplikujeme pásku bez napnutia, cca na 3 dni alebo do objavenia príznakov poranenia. Pred nalepením musí byť koža suchá a čistá, u detí odmasťujeme pokožku mydlovou vodou. KT nechávame deťom 1-4 dni, ak opakujeme aplikáciu na to isté miesto, je dobré mať 1-2 dni prestávku, kvoli regenerácii.”
Ja z vlastnej skúsenosti viem, že pásky poskytujú vysoký komfort nosenia a dieťa neobmedzujú pri žiadnej z jeho činností. Ak Vám teda fyzioterapeut odporučí taping ako doplnkovú liečbu, určite ju vyskúšajte.